Višja kot je volatilnost, večje je tečajno nihanje in obratno. V bistvu gre za statistično verjetnosti, da bo cena delnice v kratkem času močneje padla ali zrasla. Izraža se v odstotku ali nominalni vrednosti valute.
Sama po sebi ne opredeljuje smeri gibanja tečaja, pove pa, da lahko naložba z višjo volatilnostjo izgubi ali pridobi vrednost hitreje kot naložba z nižjo volatilnostjo. Uporablja se kot pokazatelj tveganja, saj se z njeno rastjo povečuje verjetnost nepredvidljive spremembe tečaja, kar v času naložbene odločitve zvišuje tveganje doseganja ugodne cene. Finančna matematika je šla v razvoju naprej in volatilnosti dodala še druge komponente, ki nam pomagajo oceniti tudi smer nihaja cene.
Najpopularnejši indeks volatilnosti je ameriški VIX indeks, ki meri pričakovano nihajnost ameriškega trga. Visoka vrednost pomeni, da bodo tečaji brezglavo divjali gor in dol, nizka nakazuje umirjene spremembe. Te dni je vrednost indeksa nizka, pod 20. Konec leta 2008, v času največjih padcev tečajev, je presegala 80 %. Visoka vrednost ne pomeni nujno padanja tečajev, je pa v preteklosti večkrat nakazovala to smer, saj so padci na borzah običajno hitrejši kot rast.
Investitorji lahko tveganje, ki je povezano z nihanjem tečajev, zmanjšajo s postopnimi nakupi/prodajami naložbe, s čimer pridejo do cene, ki je v povprečju ugodnejša, kot če to naredijo v enem samem koraku.
Objavljeno v prilogi Večera Osebne finance dne 21. aprila 2011
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: