Bližanje polni zaposlenosti v ZDA | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Damjan Kovačič, upravljavec - analitik
Damjan Kovačič, upravljavec - analitik
Datum objave
Dne  05.03.2015 14:39

Objavljeno v prilogi Dela Posel & denar 2. marca 2015

 
Ameriška centralna banka ima v svojem mandatu zapisano skrb za stabilnost cen in maksimalno zaposlenost, zaradi česar imajo razmere na trgu dela odločilno vlogo pri določanju njene denarne politike. Po najnovejših revizijah urada za delo je ameriško gospodarstvo z zadnjih treh mesecih ustvarilo več kot milijon delovnih mest, kar pomeni najhitrejšo rast zaposlenosti od leta 1997. V zadnjem letu so v ZDA ustvarili tri milijone novih delovnih mest, stopnja registrirane brezposelnosti pa je padla iz 6,7 na 5,7 %, kar je že manj od povojnega povprečja pri 5,8 % in zelo blizu t.i. naravne stopnje brezposelnosti ali »polne zaposlenosti«, ki naj bi bila po oceni kongresnega urada za proračun trenutno 5,4 %.

Če se je še leta 2009 potegovalo za posamezno delovno mesto več kot sedem kandidatov, danes konkurirata za razpisano mesto samo še dva iskalca zaposlitve. Po tem, ko so plače dolga leta zaostajale za rastjo produktivnosti (lani so npr. realno zrasle za 2,4 %), nas je presenetil podatek, da je bila januarja povprečna urna postavka za kar 0,5 % višja kot decembra. To je posebej nenavadno zato, ker je prišla večina novih delovnih mest iz slabo plačanega storitvenega sektorja.

Ko se gospodarstvo približa polni zaposlenosti, se začnejo dvigovati stroški dela v strukturi prihodkov, kar ima za posledico pritisk na profitne marže in dobičke podjetij. Po podatkih Capital Economics se je v preteklosti to zgodilo brez izjeme v vseh osmih opazovanih obdobjih od leta 1950. Posledica teh pritiskov na profitne marže je, da začenja rast dobičkov podjetij in rast delniških indeksov počasi zaostajati za rastjo nominalnega BDP, prav tako pa se nekoliko zniža kazalnik P/E, ki opredeljuje razmerje ceno in dobičkom na delnico.

Po zadnjih nastopih guvernerke Janet Yellen finančna javnost mrzlično ugiba, kdaj bi se lahko začel prvi v seriji postopnih dvigov kratkoročnih obrestnih mer. Kot opozarja Scott Minerd (Guggenheim Partners) pa je morda še bolj pomembno vprašanje, kako daleč bi lahko šel Fed in kje lahko pričakujemo OM ob koncu cikla normalizacije denarne politike. Pri tem je ključno razumevanje vloge rekordno visokega dolga v nefinančnem sektorju, ki znaša okoli 230 % BDP. Zaradi tako visokega finančnega vzvoda, s katerim posluje gospodarstvo, bi bila lahko končna ciljna obrestna mera »samo« med 2,5 in 3,0 %, kar je mnogo nižje kot v preteklosti.

Če bo Fed v resnici začel dvigovati kratkoročne OM junija letos z minimalnimi koraki po 0,25 % oziroma za okoli odstotek na leto, bi prišli do končne postaje v dveh letih in pol, torej nekje v začetku leta 2018. Ne glede na to, kako hitro se bo potekal proces, bo za svetovno gospodarstvo in finančne trge najbolj nevarno leto dni po koncu cikla dvigovanja OM, ki ga praviloma zaznamujejo recesije in pretresi na svetovnih borzah.

 
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.