Razviti trgi - število optimistov že šesti teden zapored nižje
Po podatkih Ameriškega združenja malih vlagateljev (AAII) samo še četrtina vlagateljev verjame, da bodo delnice v naslednjih šestih mesecih dražje. To pomeni, da so najmanj optimistični od lanskega septembra, ki je, če pogledamo v vzvratno ogledalo, takrat pomenil idealno nakupno priložnost. Prav tako je zanimivo, da je število optimistov že šesti teden zapored nižje od zgodovinskega povprečja 39 %.
Tudi Citigroupov indeks ekonomskih presenečenj kaže, da makroekonomske objave podatkov na razvitih trgih že nekaj časa ne navdušujejo analitikov in ekonomistov. Nekoliko drugače slika razmere zanimiv Goldmanov indikator gospodarske rasti (CAI), ki poskuša v realnem času zasledovati svetovno gospodarsko rast. Kljub relativno kratki zgodovini se je Goldmanov CAI od leta 1999 obnesel veliko bolje od indeksov globalne industrijske aktivnosti in napovedi svetovnih finančnih ustanov. Trenutno Goldmanov CAI kaže celo 4,1 % globalne gospodarske rasti v letu 2012, kar je skoraj odstotek nad 3,0 - 3,5 % napovedjo Mednarodnega denarnega sklada - IMF.
Navkljub nepredvidljivim vzponom in padcem je glavnina razvitih svetovnih trgov v letošnjem letu (preračunano v evrih do 17.5.2012) pridobila do 12 odstotkov svoje vrednosti: S&P 500 (+7 %), Dow Jones (+4,8 %), Nasdaq (+11,7 %), nemški DAX (+7,1 %), japonski Nikkei (+3,5 %), medtem ko indeks razvitih trgov MSCI EAFE ostaja na ravni iz začetka leta.
Damijan Kovačič, upravljavec – analitik
Emerging Markets – v primežu Grčije in slabših makroekonomskih podatkov
Vsi indeksi BRIC držav, razen Kitajske, so v aprilu imeli negativno donosnost, merjeno v evrih. Ključen razlog za padanje tečajev je v oživljanju strahu pred grškim izstopom iz EMU in slabšimi makroekonomskimi podatki razvijajočih držav. Kitajska je tako objavila padec neposrednih tujih investicij petič zapored, nižjo industrijsko proizvodnjo in prodajo na drobno. Pozitivno je, da se inflacija ohranja na nivoju 3,4 %. Napovedana nižja gospodarska rast (okrog 7,5 %) se zrcali v teh podatkih. Na drugi strani kitajska monetarna oblast ni pasivna, saj je v prejšnjem mesecu znižala stopnjo obveznih rezerv poslovnim bankam in razširila pas trgovanja z yuanom. V kolikor se bo gospodarska situacija še poslabševala, lahko na tem področju pričakujemo še aktivnejšo vlogo centralne banke.
V aprilu se je nadaljeval trend rasti delniških tečajev (merjeno v evrih) nekaterih Frontier trgov, kot so Vietnam, Filipini, Indonezija, Čile in Panama. Indonezija je objavila gospodarsko v višini 6,3 % zaradi višjih investicij (+32,9 %) in domače potrošnje. Nadaljnjo rast lahko ogrozijo višje cene nafte, ki bodo vplivale na nižjo potrošnjo. Kljub potencialu, ki ga s seboj nosijo ti trgi, je potrebno opozoriti na višja tveganja. Eno izmed teh je politično. V zadnjem času smo priča procesu nacionalizacij v Latinski Ameriki, kar pomeni, da upravljanje na teh trgih postaja še zahtevnejše.
Uroš Vek, upravljavec naložb
Slovenija – Borzni indeks SBI TOP brez vidnejših premikov
V prvi polovici aprila se je nadaljevala pozitivna tendenca gibanja slovenskega indeksa SBI TOP, saj je pri 617 indeksnih točk dosegel vrh v letošnjem letu. Vendar je negativni sentiment na ostalih globalnih borzah v drugi polovici aprila povzročil padec indeksa SBI TOP, ki je tako v aprilu kljub spodbudnemu zaletu izgubil slabih 0,7 % svoje vrednosti.
Vidnejši premike je bilo zaslediti pri delnicah Gorenja, ki so izgubile slabih 12 % vrednosti ter delnicah družbe NKBM, ki je beležila negativni popravek za 5,5 %. Slednja je objavila prvo informacijo o rezultatih v prvem letošnjem kvartalu, v katerem je ustvarila neto dobiček v vrednosti 526 tisoč EUR. Dosežena neto obrestna marža znaša 1,9 %, bilančna vsota pa se je skrčila za 0,3 %.
Kljub relativno ugodnim rezultatom poslovanja v prvem kvartalu letošnjega leta (prihodki na medletni ravni višji za 6 %, čisti dobiček višji za 1 %), je delnica slovenskega farmacevta Krke izkazala negativni premik za dobrih 5 %. Tudi sekundarno trgovanje z delnico Krke na Varšavski borzi do sedaj ni prineslo želenih učinkov.
Družba Luka Koper je v prvih treh mesecih letošnjega leta povišala prihodke za 2 % na 33,5 mio EUR, najvišje rasti družba dosega v diviziji avtomobilov (+22 %). Količinski pretovor se je povišal za 2 % v primerjavi z enakim obdobjem lani, količinski pretovor avtomobilov pa je porasel za 10 %.
V mesecu maju se nadaljuje apatično dogajanje na Ljubljanski borzi. Glede na začetek leta je SBI TOP ponovno prestopil v negativni teritorij, saj je od začetka leta do dne 17. maja dosegel negativni donos (-1,80 %), vendar je padec nižji v primerjavi z ostalimi evropskimi borznimi indeksi - britanski FTSE 100 (-3,60 %), francoski CAC 40( -4 %) ter evropski Euro Stoxx 50 (-6,8 %) .
Marko Tomanič, upravljavec naložb
Dolžniški trgi v znamenju pretresov na evropskem političnem področju
Dogodki na evropskem političnem prizorišču v mesecu aprilu in maju so pokazali, da volilno telo v razvitih državah ni naklonjeno politikom in strankam, ki so preveč neposredno napovedovali in zagovarjali varčevalne ukrepe. Tako smo bili deležni številnih protestov brezposelnih v Španiji, zaradi koalicijskih nesoglasij glede sprejetja varčevalnih ukrepov je odstopila nizozemska vlada. V Franciji so po sedemnajstih letih položaj predsednika države pridobili varčevanju nenaklonjeni socialisti z novim predsednikom države Françoisom Hollandom na čelu. V Grčiji se ob nezmožnosti oblikovanja vladne koalicije obetajo nove volitve, ki bi na oblast lahko postavile radikalnejše stranke, ki nasprotujejo vsakršnim zavezam, ki so bile s strani Grčije dane Evropi v okviru programa mednarodne pomoči.
Politična negotovost se je odrazila v ponovnem povečevanju zahtevanih donosnosti obveznic perifernih držav. Tako je zahtevana donosnost španskih 10-letnih državnih obveznic presegla psihološko mejo 6 % (trenutno znaša 6,29 %), tej meji pa se je nevarno približala tudi Italija. Na drugi strani se zahtevana donosnost 10-letnih nemških državnih obveznic nahaja na zgodovinsko najnižjih ravneh pri 1,43 %.
Zaradi povečane nihajnosti na delniških trgih so se vlagatelji zatekali k varnejšim naložbam, med drugim tudi k podjetniškim obveznicam. Trg trenutno ne pričakuje dviga ključne obrestne mere s strani Evropske centralne banke, zato večjih pretresov v tem segmentu obveznic ni za pričakovati.
mag. Rene Redžič, upravljavec naložb