Borzni trendi - marec 2012 | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Datum objave
Dne  20.03.2012

Pregled aktualnega dogajanja na borznih trgih doma in tujini

 
Razviti trgi – boljše od pričakovanj

Letošnje leto na razvitih trgih mineva v znamenju optimističnega razpoloženja med vlagatelji in makroekonomskih objav, ki so bile večinoma boljše od pričakovanj. Pri tem posebej izpostavimo Citigroupov indeks ekonomskih presenečenj, ki se je v ZDA obrnil v pozitivno območje že sredi oktobra, v Evropi pa šele v začetku leta po uspešni denarni operaciji ECB (LTRO).Delniški indeksi razvitih trgov so letos v dveh mesecih in pol (do 19.3.2012) preračunano v evrih zrasli od 6-21%: S&P 500 (+9,8%), Dow Jones (+6,2%), Nasdaq (+15,8%), evropski Euro Stoxx 600 (+11,3%), nemški DAX (+21,3%), japonski Nikkei (+7,0%), MSCI EAFE indeks razvitih trgov (+9,9%) in Apple, največja delniška družba na svetu (+45%).

V ospredju zanimanja javnosti so rezultati stresnih testov za 19 največjih ameriških bančnih ustanov. Po izračunih centralne banke bi tudi v zelo pesimističnem scenariju, kjer so upoštevali npr. 8 % padec BDP v ZDA, dvig stopnje brezposelnosti na 13 %, padec cen delnic za 50 % in 21 % padec cen nepremičnin, 15 od 19 ameriških bank ohranilo več kot 5 % najbolj kvalitetnega kapitala Core Tier 1. In to kljub temu, da bi celotna izguba bančnega sistema v dveh letih presegla 500 mrd USD. Ameriške banke so torej v dobri kondiciji in s povprečno kapitalsko ustreznostjo prek 10 % veliko bolj odporne proti finančnim šokom kot pred zadnjo finančno krizo.

Damjan Kovačič, upravljavec – analitik


Emerging Markets – nadaljevanje pozitivnega trenda

V preteklem mesecu je trge v razvoju zaznamovala nižja napoved gospodarske rasti Kitajske (7,5 % za 2012), rast cene nafte in nižja inflacijska pričakovanja. Kitajska bo v prihodnje usmerila napore v transformacijo ekonomskega modela iz izvozno v potrošniško usmerjeno gospodarstvo, s ciljem znižati onesnaževanje okolja ter dvigniti standard ljudi. Napoved nižje rasti ni skrb vzbujajoča, saj država tako preprečuje pregrevanje gospodarstva in ustvarjanje različnih premoženjskih balonov.

Cena nafte Brent, merjena v evrih, je v februarju pridobila dobrih 10 % in posledično je bil med BRIC trgi najbolj donosen ruski indeks RTS, v katerem imajo energetska podjetja veliko utež. V Infond Trgi v razvojuu predstavlja delež ruskih naložb slabih 20 %, medtem ko je delež sektorja »Energija« na vseh naših skladih, katerih naložbena politika je usmerjena v države v razvoju in mejne trge, relativno velika.

mag. Jure Dubravica, direktor sektorja upravljanja naložb

Slovenija – žarek upanja

V preteklem mesecu je po dolgem času na ljubljanski borzi posijal žarek upanja in apetiti vlagateljev po kupovanju delnic so se povečali, tako da se je slovenski osrednji indeks SBITOP v mesecu februarju okrepil za več kot 3 odstotke.

Za največ skoraj 20 odstotkov se je podražila delnica NKBM, potem ko je nadzorni svet banke izvolil novega predsednika uprave g. Aleša Hauca. Prav tako, visoko rast so dosegle delnice  največje slovenske zavarovalne družbe Triglav ki je kljub krizi v preteklem letu ustvarila za  47 milijonov evrov dobička, kar je skoraj dvakrat več kot leto prej,  rasti ceni delnic pa smo bili deležni še pri  Gorenju (+17%) , Telekom Slovenije (+7%) in Luka Koper (+13%).

Kljub rasti ki smo jo doživeli pretekli mesec, pa ostaja donosnost indeksa SBITOP od začetka leta še vedno negativna, kar je v svetovnem merilu, kjer so ponekod indeksi porasli preko 20 odstotkov, že prava redkost.Uroš Selič, upravljavec – analitik

 
Dolžniški trgi – uspešen odpis dolga v Grčiji

Mesec februar je minil v znamenju reševanja Grčije pred njenim dokončnim bankrotom. Po več mesecih iskanj možnih rešitev so se upniki uspeli dogovoriti glede odpisa dolga Grčiji. Skoraj 86 % zasebnih upnikov, ki imajo grške obveznice izdane po grškem pravu, je privolilo v 53,5 % odpis dolga. Pri tem bo Grčija uveljavila klavzulo skupinskega delovanja, s katero bodo pravila odpisa (zamenjava zdajšnjih grških obveznic z novo izdanimi, ki bodo imele daljšo ročnost in nižje obrestne mere) veljala za vse imetnike grških obveznic.

Dosežen dogovor je prinesel olajšanje na finančnih trgih. Pozitiven februarski trend se je prevesil v marec, posojilni pribitki na državne obveznice perifernih držav pa so se močno znižali. ECB nadaljuje z ekspanzivno monetarno politiko in je z operacijo dolgoročnega refinanciranja (LTRO) bankam ponudila dodatna likvidna sredstva. Opaziti je mogoče trend zniževanja obrestnih mer na denarnem trgu, kar je znak, da bo vsaj na kratek rok povpraševanje po donosnejših podjetniških obveznicah predvidoma še naprej ostalo močno.

mag. Rene Redžič, upravljavec naložb 
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.