Borzni trendi - oktober 2013 | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Datum objave
Dne  07.11.2013 10:43

Mesečni pregled dogajanja doma in v tujini

 
Razviti trgi: Povprečno 18-odstotna rast delnic v prvih desetih mesecih




Damjan Kovačič,

upravljavec - analitik


Po analizi objav četrtletnih rezultatov poslovanja 80 % največjih ameriških korporacij, ki sestavljajo delniški indeks S&P 500, ugotavljamo, da so dosegle zelo solidno 5-odstotno rast prihodkov in prilagojenega čistega dobička. Po anemični rasti v prvi polovici leta, ko je rast prihodkov dosegla komaj odstotek, je prišlo do pospešene rasti prihodkov, ki pa ne izhaja iz organske rasti oziroma obstoječe poslovne dejavnosti. Po podatkih Goldman Sachsa je samo dvajset podjetij, ki so v preteklem letu opravila večje prevzeme, doseglo četrtino vseh prihodkov in polovico celotne rasti. Teh dvajset podjetij je namreč povečalo prodajo za 13 %, medtem ko so preostale družbe uspele povišati prihodke za samo 2 %.

Ob rekordno visokih profitnih maržah bodo podjetja v naslednjih letih vse težje povečevala svoje dobičke, posebej če bo po desetletju in pol prišlo do rasti stroškov dela, ki so zaradi globalizacije padli iz okoli 66 na 56 % dodane vrednosti. Do omenjenega scenarija bi lahko prišlo, če bi se stopnja brezposelnosti spustila pod naravno stopnjo brezposelnosti, ki je po oceni CBO okoli 6 % oziroma 1,3 odstotne točke nižje od trenutne stopnje brezposelnosti pri 7,3 %.

Po neprijetnem političnem spopadu v Washingtonu je zasedanje odbora za odprti trg ameriškega Feda pričakovano minilo brez presenečenj in sprememb v ključni politiki kvantitativnega sproščanja. Zato pa je petič zapored pozitivno presenetil ameriški proizvodni sektor, saj je indeks ISM Manufacturing zrasel za 0,2 indeksne točke na 56,4. Posebej spodbudni so podatki o industrijski proizvodnji in novih naročilih, ki se že tri mesece zadržujeta nad 60, kar med drugim kaže, da zaprtje vladnih uradov očitno ni imelo pomembnejšega vpliva na poslovanje.

Po najnovejših podatkih Markit Economics je oktobra sicer nekoliko pošla sapa evropskemu industrijskemu sektorju, saj je sestavljeni indeks PMI rahlo padel iz 52,2 na 51,5 indeksnih točk, vendar pa je gospodarsko okrevanje še vedno otipljivo tudi v Španiji in Italiji, zato rast v zadnjem četrtletju ni ogrožena.

Delniški indeksi razvitih svetovnih trgov so v prvih desetih mesecih, preračunano v evrih, povprečno pridobili 18 % svoje vrednosti: S&P 500 (+21 %), Dow Jones (+16 %), tehnološki Nasdaq (+27 %), evropski Stoxx Europe 600 (+13 %), nemški DAX (+16 %), japonski Nikkei (+17 %) in indeks razvitih trgov MSCI EAFE (+16 %).


Emerging Markets – delniški trgi nadaljujejo z okrevanjem





Uroš Vek,
upravljavec naložb

V oktobru so trgi v razvoju nadaljevali pozitivni trend iz septembra: MSCI Emerging Markets indeks je na mesečni ravni v evrih pridobil 4,23 %, MSCI BRIC pa 4,13 %. Ključni makroekonomski podatki iz regije niso vnesli dodatne negotovosti. Kitajska je objavila gospodarsko rast za tretje četrtletje, ki je bila v skladu s pričakovanji, in sicer 7,8 % na medletni ravni. Indeks nakupnih managerjev (PMI) za regijo JV Azija daje pozitiven signal, saj so Kitajska, Indonezija, Tajvan, Južna Koreja in Vietnam beležile rast. Izstopala je zgolj Indija, kjer je indeks še vedno pod 50, kar signalizira krčenje proizvodnega sektorja. Zadnja izmed velikih treh bonitetnih hiš, Moody's, je dvignila bonitetno oceno Filipinom iz Ba1 na Baa3 in jih s tem uvrstila v investicijski razred. Na drugi strani Pacifika je čilska centralna banka znižala ključno obrestno mero za 25 bps na 4,75 %.

Če podrobneje pogledamo gibanje indeksov v preteklem mesecu ugotovimo, da so se najbolje odrezali egiptovski (9,5 %), indijski (9,2 %) in argentinski (+9,2 %) indeks. Na drugi strani so se najslabše odrezali trgi Hrvaške (-2,5 %) in Kitajske (-1,6 %). Rast so nadaljevali predvsem trgi, ki so ob polletju beležili največje padce.

Vrednotenja delniških trgov držav v razvoju so se nekoliko popravila, in sicer diskont trenutno znaša 20 %. Vlagatelji z dolgoročnim naložbenim horizontom te regije preprosto ne smejo zanemariti.


Slovenija – SBITOP oktobra pozitiven






Marko Tomanič,
upravljavec naložb


Mesec  oktober, ki je v finančnem svetu znan kot mesec varčevanja (31. oktober je namreč svetovni dan varčevanja), nam je postregel z vidnejšimi prirasti na vseh ključnih evropskih borzah. Nemški borzni indeks DAX je porasel za 5,11 %, francoski CAC 40 pa je pridobil 3,78 % vrednosti. Vidnejšo rast je beležil italijanski indeks FTSE MIB, ki je poskočil kar za 11 %. Širši evropski indeks StoxxEurope 600 je porasel za 3,48 %, najslabše med zgoraj omenjenimi pa se je odrezal slovenski Blue-Chip indeks SBITOP, ki je porasel za 2,34 %, kar pa je vsekakor bolje od diametralnosti SBITOP-a preteklih mesecev. V Sloveniji trenutno poteka vroča tema glede priprave nove zakonodaje o bančništvu, ki bi porazdeljevala bremena bančne luknje tudi na ramena zasebnih upnikov, kar pa vpliva tudi na slabše razpoloženje vlagateljev.     

Pomembnejša informacija za borzne vlagatelje je tudi objava nove napovedi gospodarskih gibanj za Slovenijo  s strani UMAR,  ki v letošnjem letu pričakuje padec BDP za 2,4 %, za 2014 pa so napoved poslabšali za 0,6 odstotne točke na -0,8 %.Pozitivno dinamiko pričakujejo v letu 2015, in sicer rast BDP za 0,4 %. Poslabšano napoved je prav tako objavila Banka Slovenije, ki napoveduje padec BDP v 2013 za 2,6 %, za 2014 pa padec za 0,7 %.

Informacijo o poslovanju za obdobje prvih devet mesecev leta 2013 je objavila Luka Koper. Slednja je povečala tovor v primerjavi z enakim obdobjem lani za 2 % na 13,45 mio ton, pri čemer so poslovni prihodki porasli za 2 % na slabih 102 mio EUR. Rast avtomobilskega tovora je bila nespremenjena (pretovorili 349.409 avtomobilov), rast kontejnerskega pretovora je znašala 4 % , 16 % rast je dosegel generalni tovor, pretovor tekočih goriv pa je upadel za 15 %.   

Skupina Intereuropa je v prvi polovici leta 2013 izkazala za 82,5 mio EUR prihodkov od prodaje, kar je 15 % padec v primerjavi z enakim obdobjem lani. EBIT je znašal cca 5 mio EUR, (kar je 45 % padec), čisti dobiček pa je znašal 2,5 mio EUR (15 % padec).

Družba Panasonic Corporation je dne 11.10.2013 tudi uradno pridobila 2.320.186 novoizdanih delnic družbe Gorenje d.d., kar predstavlja dober 12 % lastniški delež.

Pozitivna informacija za kapitalski trg v Sloveniji pa je vsekakor zaključek prodajnega postopka družbe Helios d.d., saj je prodajni konzorcij Heliosa sredi oktobra podpisal prodajno pogodbo z družbo Ring International Holding. Ko bo prenos lastniških deležev prodajnega konzorcija na družbo prevzemnico zaključen, bo avstrijski Ring objavil še namero za prevzem Heliosa in z njo ponudbo za prevzem preostalih delnic. 
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.