Kitajska spodbuja domačo potrošnjo
Kitajski premier Wen Jiabao je v začetku marca razkril ciljno gospodarsko rast za leto 2012. Namesto pričakovanih 8 % je napovedal 7,5 % rast BDP, kar je najnižje v zadnjih osmih letih. Ekonomska stabilnost je postala prioriteta države. Visoka gospodarska rast preteklih let, ki je običajno presegala ciljno 8 % napoved, je povzročila visoko inflacijo in poglabljanje razlik v premoženju Kitajcev. Temu so svoje dodali tudi stimulacijski ukrepi v letih 2008-2009, ki so omogočili rast cen nepremičnin. V letu 2011 so z restriktivno monetarno politiko uspeli znižati inflacijo, ki ostaja v središču pozornosti tudi v letu 2012. Tudi letos je ciljna inflacija 4 % in trenutno so pod to mejo, kar odpira možnosti za uporabo ekspanzivne monetarne politike za doseganje novega cilja. Kitajski premier se je namreč zavzel za povečanje domače potrošnje. Evropska dolžniška kriza in počasnejša gospodarska rast ZDA sta posledično pripeljala do zmanjšanja povpraševanja po kitajskih izdelkih. Potencial notranjega trga omogoča Kitajski, da zmanjša odvisnost od izvoza, česar se zavedajo tudi kitajske oblasti. Le povečanje domačega povpraševanja lahko omogoči dolgoročno stabilni gospodarski razvoj države in po besedah kitajskega premiera je to prioriteta domače politike v letu 2012. Država bo usmerila investicije in dejavnosti na področja, ki bi omogočila povečanje prihodkov srednjega in nizkega družbenega razreda, kar bo posledično privedlo do povečanja domačega povpraševanja.
Rusija izkorišča visoko ceno nafte
Gospodarstvo Rusije temelji na izvozu nafte in plina. Odvisnost od tega se je v preteklih letih celo povečala in znaša 10,4 % BDP, kar po drugi strani pomeni tudi neželeno visoko občutljivost gospodarstva na spremembe cen energentov. Zapleti v arabskem svetu in omejitve dobave iranske nafte dvigujejo ceno te surovine v Evropi, od česar ima Rusija še največ koristi. V preteklih mesecih je cena nafte iz Urala ponovno dosegla rekordne vrednosti, kar blagodejno vpliva na ruski proračun. Kljub temu pričakuje Svetovna banka padec gospodarske rasti Rusije iz 4,3 % v 2011 na 3,5 % v letu 2012 predvsem zaradi recesije v Evropi in nižje gospodarske rasti drugod po svetu. Po drugi strani lahko poudarimo, da so relativno gledano ruske delnice, kjer prednjačijo družbe iz energetskega sektorja, še vedno daleč najcenejše med BRIC državami, s čimer se kompenzira nekoliko večja negotovost na ekonomskem in političnem področju, ki spremljata Rusijo. Poleg energentov je za Rusijo vse pomembnejši srednji družbeni razred. Povečujeta se tako dohodek kot število gospodinjstev, ki jih razvrščamo v srednji razred, kar je pomembno za nadaljnji razvoj Rusije in celotne Evrope.
Indija odpira vrata tujim investitorjem
Leto 2011 je bilo izredno težavno za indijsko gospodarstvo, ki se sooča z upočasnjevanjem gospodarske rasti, visoko inflacijo, padcem vrednosti domače valute in večanjem trgovinskega primanjkljaja. Vse glasnejše so bile tudi kritike vladi, da je neaktivna na področju ekonomske politike, ki si je nato zadala cilj privabiti tuje investitorje. Ena od prvih potez v letu 2012 je odpiranje indijskega trga tujim investitorjem. Trgi so to iniciativo sprejeli z odprtimi rokami, takoj se je pričela krepiti indijska rupija, na borzi je prišlo do rasti tečajev delnic. Inflacija je v začetku 2012 še vedno visokih 7,6 % kar zmanjšuje manevrski prostor centralne banke, je pa pod vrednostmi preteklega leta. Inflacija je v Indiji vedno bila nekoliko višja, po drugi strani je tudi gospodarska rast države visoka. IMF pričakuje 7 % letno gospodarsko rast, kar Indijo še vedno uvršča med najhitreje rastoča gospodarstva na svetu.
Brazilija ima najnižjo stopnjo brezposelnosti v zadnjem desetletju
Brazilija se vztrajno vzpenja po lestvici držav glede na letni nominalni BDP. V letu 2011 je prehitela Veliko Britanijo in trenutno zaseda 6. mesto v svetu. Do konca leta 2012 bi se lahko povzpela še za mesto višje. V letu 2011 je inflacija predstavljala enega večjih problemov brazilskega gospodarstva. 6,5 % letna rast cen je bila najvišja od leta 2004. V začetku leta 2012 je s pomočjo ukrepov centralne banke inflacija padla že pod 5,5 %. Težave v evropskem gospodarstvu in nižje pričakovane gospodarske rasti velikih hitro razvijajočih se držav znižujejo tudi pričakovanja glede gospodarske rasti Brazilije v tem letu, saj je velika izvoznica surovin na te trge. IMF pričakuje za leto 2012 3 % letno rast BDP. Omeniti je potrebno še rast srednjega družbenega razreda v Braziliji. Brezposelnost je pod 6 % in je na najnižjih ravneh v zadnjem desetletju. Povečuje se razpoložljiv dohodek gospodinjstev, ki spodbuja domače povpraševanje. V bližnji prihodnosti bodo gostili tudi dva velika svetovna dogodka: svetovno nogometno prvenstvo in olimpijske igre, ki bosta spodbudila investicije v infrastrukturo države.
mag. Jure Dubravica, direktor sektorja upravljanja naložb
*objavljeno tudi v Naložbeni priročnik Vzajemci 2012 - Kje iskati rast
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: