Cene surovin so padle na najnižjo točko po izbruhu svetovne finančne krize zaradi rasti ponudbe na ključnih trgih in zaskrbljenosti nad poslabšanjem gospodarske rasti na Kitajskem, nekoliko pa je na ceno vplivala krepitev ameriškega dolarja. Bloomberg Commodity Index, ki odraža ceno 20 različnih surovin, se je od konca junija znižal za več kot 12 odstotkov, saj so cene surovin kot so nafta, soja, nikelj in še posebej železova ruda padale zaradi vse slabših gospodarskih podatkov Kitajske, vodilne svetovne porabnice surovin.
Padci cen surovin so lahko koristen zgodnji pokazatelj gospodarske šibkosti, vendar imajo, kot vsi statistični podatki, tudi svoje posebnosti. Zlasti lahko prikažejo predčasen signal, ki se razlikuje od uradnih podatkov in raziskav, ki so običajno na voljo samo na mesečni ravni in z velikim zamikom.
Močnejše padce cen lahko v prvi vrsti pripišemo razvoju dogodkov na ponudbeni strani, kar še posebej velja za kmetijske proizvode, ki so povezani z kakovostjo letine. Tako je letos v ZDA, v pričakovanju zelo dobre žetve, ki bo drugič zapored rekordna, cena soje od začetka junija padla za več kot 30 odstotkov, cena koruza je nižja za 25-, pšenice pa za 15 odstotkov. Prav tako je na padec cene nafte v večji meri, zaradi nove tehnike vrtanja, vplivala povečana ponudba iz Severne Amerike, v manjši meri pa nižje povpraševanje iz Evrope in Kitajske. Zanimivo je tudi dogajanje pri ceni železove rude, ki je svoj čas veljala za barometer svetovne aktivnosti. Cena je zaradi upočasnitve porabe jekla na Kitajskem v zadnjih šest mesecih padla za dobrih 30 odstotkov. Kljub temu so se največji svetovni proizvajalci odločili povečati, ne zmanjšati ponudbo rude, s čimer bodo verjetno dodatno ustvarili pritisk na ceno. Kot vidimo, gre pri padcih bolj za poseben splet okoliščin, kar verjetno ne bo trajalo daljše obdobje. Blagovne borze so zaradi vse večjega obsega elektronskega trgovanja izpostavljene hitrim nihajem cen in posledično pogosteje odražajo splošno razpoloženje akterjev na borzi. Zato je za bolj neposreden dokaz o gospodarski aktivnosti potrebno pogledati še druge kazalnike, kot je PMI - kazalnik o stanju v gospodarskem sektorju - kjer je slika o stanju nekoliko bolj jasna in zanesljiva. Ta je v zadnjih mesecih nekoliko upadel, vendar je še vedno na ravni, ki nakazuje svetovno rast v drugi polovici leta.
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: