V kolikor podrobneje pogledamo ameriško gospodarstvo, so podatki bistveno bolj spodbudni. V zadnjih mesecih so bili makroekonomski kazalniki za največje svetovno gospodarstvo ugodni, kljub fiskalni konsolidaciji. Ameriški proračun je naravnan restriktivno, saj bo deficit padel pod 4 % BDP-ja v letu 2013. Uspešno konsolidacijo javnih financ ZDA opravljajo že zadnja tri leta in v tem času so prešli iz 10 % deficita na zgolj 4 %. Na drugi strani to ni zaviralo gospodarske rasti. Gospodinjstva so z dvigom cen nepremičnin in delniških tečajev izboljšala premoženjsko sliko.
Gibanje primanjkljaja/presežka ameriškega proračuna v % BDP-ja na medletni ravni

Vir: Bloomberg 2013
Skratka, gledano celotno sliko ameriškega gospodarstva, situacija ni tako mračna, kot se jo je predstavljalo v zadnjih dneh. Prav je, da so trgi zaskrbljeni glede vpliva morebitne nesposobnost ameriških oblasti servisirati dolg. Dejstvo pa je, da bi to bil neznan teritorij in rezultat - odzive trgov je težko napovedati. Ne glede na to bi t.i. 'default' bil zgolj začasen in tehnične narave ter ne bi predstavljal splošne gospodarske nesposobnosti servisiranja dolga ZDA.
V prihodnih tednih bo pozornost kapitalskih trgov usmerjena ne zgolj na politični parket, temveč tudi k objavam poslovnih rezultatov ameriških podjetij. Pričakovana rast dobička v tretjem četrtletju 2013 za delniški indeks S&P 500 se giblje okrog 3,2 %, medtem ko je bila rast v drugem 6,5 %. Največjo rast se pričakuje v finančnem sektorju, in sicer rast dobička okrog 9,3 %. Sledi sektor trajnih potrošnih dobrin z rastjo 6,7 %. Na drugi strani se v sektorju zdravstva pričakuje najnižja rast, in sicer okoli -1,5 %.
Analiza poslovnih rezultatov drugega četrtletja razkriva, da je daleč največ podjetij, ki so imela dobiček nad pričakovanji, izhajalo iz finančnega sektorja (79 %). Sledil je sektor surovin (77 %) in IT (76 %). V sektorju telekomunikacij in javnih storitev je bilo dobrih 50 % takšnih, ki so presegla pričakovanja glede dobička.
Dobički v drugem četrtletju: nad, v skladu ali pod pričakovanji

Vir: Factset 2013