Evropske delnice - najboljši januar po letu 1989 | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Aleš Šoba, CFA, upravljavec - analitik
Aleš Šoba, CFA, upravljavec - analitik
Datum objave
Dne  06.02.2015 11:46

Presegle donos ameriških delnic kljub močni okrepitvi USD

 
Evropske delnice so leto 2015 pričele tako dobro, kot že dolgo ne. Evropski delniški indeks STOXX 600 je mesec januar zaključil 7,2 % višje, kar je največ po letu 1989. Po dolgem času so krepko presegle donos ameriških delnic tako v lokalnih valutah kot tudi v EUR, kljub močni okrepitvi USD. Zdaj se vlagateljem postavlja vprašanje ali je ta mesec le lažen žarek upanja ali pa bo 2015 končno leto evropskih delnic, še posebej v primerjavi ameriškimi, ki so bile zadnjih šest let boljša opcija za vlagatelje. Naše mišljenje je, da se bo ta trend prevesil v preostanek leta. Naš optimizem temelji na naslednjih dejavnikih.

Evropska centralna banka (ECB) se je končno pridružila taboru centralnih bank in v januarju napovedala odkup državnih obveznic (QE) v višini 60 mrd EUR na mesec, ki ga bo izvajala vsaj do septembra 2016 oziroma dokler ne bo dosegla svojega cilja, ki je 2-odstotna inflacija. Glavni učinki tega programa bodo še nižje obrestne mere v evroobmočju in šibkejši evro. Poleg nižjih cen nafte bodo ti dejavniki pozitivno vplivali na evropsko gospodarstvo, kar se že kaže v napovedi evropske komisije, ki je dvignila napovedi za gospodarsko rast v naslednjih dveh letih. Še večji učinek QE pa pričakujemo na finančnih trgih. Pretekle izkušnje ostalih centralnih bank (ameriške, japonske in angleške) kažejo, da so v povprečju delnice pridobile 30 % v času trajanja teh programov.

Poleg tega so evropske delnice danes dokaj zmerno vrednotene. V primerjavi z ameriškimi delnicami imajo občutno nižja vrednotenja. Če jih primerjamo s Shillerjevim PE, ta znaša 26 za ameriške delnice in 16 za evropske. Redko v zgodovini smo videli tolikšen razkorak. Če pa primerjamo evropske delnice z podjetniškimi in državnimi obveznicami ugotovimo, da delnice še nikdar niso bile tako »poceni« nasproti obveznicam. Vlagatelj lahko izbira med 0,3 % letnim donosom nemških državnih obveznic (10-letnih, krajše ročnosti imajo celo negativen donos!) ali pa investira v košarico evropskih delnic, ki imajo dividendno donosnost v višini 3,5 %, slednje pa še naraščajo. Izbira je za dolgoročnega vlagatelja enostavna. Da imamo danes ekstremne čase, lahko vlagatelji vidijo na spodnjem grafu.


Primerjava dividendne donosnosti evropskih delnic in zahtevane donosnosti 10-letnih nemških obveznic




Mogoče bo kdo rekel, da je vprašljivo, ali bodo evropska podjetja sposobna povečevati izplačane dividendne tudi v prihodnje. Če pogledamo v preteklost vidimo, da je bila rast dividend v zadnjih 5 letih 5 % in to v času največje finančne in gospodarske krize po drugi svetovni vojni. V zadnjih 10 letih je bila rast 4 % (vključuje leto 2008, ko je celotna finančna industrija skoraj prenehala izplačevati dividende), od leta 1998 pa je bila rast dividend 6 % na leto. Če smo torej bolj konzervativni in predvidevamo, da bo rast dividend v prihodnje 4 %, lahko vlagatelji pričakujejo 7,5 % donos na leto. Premija za tveganje je torej preko 7 %, kar je zgodovinsko gledano izjemno visoko.

Evropske delnice so tako ena najzanimivejših naložbenih izbir za vlagatelje, katerih cilj je dolgoročno povečanje premoženja. Nizka vrednotenja in agresivna ECB s programom QE so dobra popotnica za leto 2015. Alternative (obveznice, depoziti) so danes enostavno nekonkurenčne.


Želite investirati v evropske delnice? Infond €uropa 
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.