Evropska centralna banka (ECB) se je končno pridružila taboru centralnih bank in v januarju napovedala odkup državnih obveznic (QE) v višini 60 mrd EUR na mesec, ki ga bo izvajala vsaj do septembra 2016 oziroma dokler ne bo dosegla svojega cilja, ki je 2-odstotna inflacija. Glavni učinki tega programa bodo še nižje obrestne mere v evroobmočju in šibkejši evro. Poleg nižjih cen nafte bodo ti dejavniki pozitivno vplivali na evropsko gospodarstvo, kar se že kaže v napovedi evropske komisije, ki je dvignila napovedi za gospodarsko rast v naslednjih dveh letih. Še večji učinek QE pa pričakujemo na finančnih trgih. Pretekle izkušnje ostalih centralnih bank (ameriške, japonske in angleške) kažejo, da so v povprečju delnice pridobile 30 % v času trajanja teh programov.
Poleg tega so evropske delnice danes dokaj zmerno vrednotene. V primerjavi z ameriškimi delnicami imajo občutno nižja vrednotenja. Če jih primerjamo s Shillerjevim PE, ta znaša 26 za ameriške delnice in 16 za evropske. Redko v zgodovini smo videli tolikšen razkorak. Če pa primerjamo evropske delnice z podjetniškimi in državnimi obveznicami ugotovimo, da delnice še nikdar niso bile tako »poceni« nasproti obveznicam. Vlagatelj lahko izbira med 0,3 % letnim donosom nemških državnih obveznic (10-letnih, krajše ročnosti imajo celo negativen donos!) ali pa investira v košarico evropskih delnic, ki imajo dividendno donosnost v višini 3,5 %, slednje pa še naraščajo. Izbira je za dolgoročnega vlagatelja enostavna. Da imamo danes ekstremne čase, lahko vlagatelji vidijo na spodnjem grafu.
Primerjava dividendne donosnosti evropskih delnic in zahtevane donosnosti 10-letnih nemških obveznic

Mogoče bo kdo rekel, da je vprašljivo, ali bodo evropska podjetja sposobna povečevati izplačane dividendne tudi v prihodnje. Če pogledamo v preteklost vidimo, da je bila rast dividend v zadnjih 5 letih 5 % in to v času največje finančne in gospodarske krize po drugi svetovni vojni. V zadnjih 10 letih je bila rast 4 % (vključuje leto 2008, ko je celotna finančna industrija skoraj prenehala izplačevati dividende), od leta 1998 pa je bila rast dividend 6 % na leto. Če smo torej bolj konzervativni in predvidevamo, da bo rast dividend v prihodnje 4 %, lahko vlagatelji pričakujejo 7,5 % donos na leto. Premija za tveganje je torej preko 7 %, kar je zgodovinsko gledano izjemno visoko.
Evropske delnice so tako ena najzanimivejših naložbenih izbir za vlagatelje, katerih cilj je dolgoročno povečanje premoženja. Nizka vrednotenja in agresivna ECB s programom QE so dobra popotnica za leto 2015. Alternative (obveznice, depoziti) so danes enostavno nekonkurenčne.
Želite investirati v evropske delnice? Infond €uropa