- V zadnjih dneh se je povečalo tveganje bankrota Grčije in njenega izstopa iz evroobmočja. Odločitev grške vlade, da izvede referendum naslednjo nedeljo (5.7.2015), kjer naj ljudstvo odloči, ali naj grška vlada sprejme nov dogovor z upniki in nadaljuje z bolečimi reformami, je negativno vplivala na pogajanja med mednarodnimi institucijami in grško vlado.
- Zaradi množičnega dvigovanja prihrankov iz bank so se grške oblasti odločile, da ostanejo grške banke do nadaljnjega zaprte.
- Izid grške krize je negotov in tveganje, da bo Grčija bankrotirala in izstopila iz evroobmočja, ostaja visoko.
Vpliv na finančne trge – delnice, vzajemni skladi
- Na kratek rok lahko pričakujemo večje nihanje na finančnih trgih in posledično negativen odziv evropskih delniških trgov.
- Pričakuje se pritisk padec vrednosti evra, kar pa za naložbe v dolarjih pomeni pozitiven odziv.
- Na daljši rok pričakujemo, da se bodo razmere stabilizirale in da se bodo vlagatelji znova osredotočili na nadaljnje okrevanje gospodarstva v evroobmočju in visoko rast dobičkov evropskih podjetij.
- Pričakujemo, da bodo tečaji evropskih delnic ob koncu leta višji kot so danes.
- Še naprej ohranjamo pogled, da je primerno imeti večji delež evropskih delnic v delniškem portfelju.
- Največji strah vlagateljev je, da se bo grška zgodba ponovila v ostalih »kritičnih« državah, kot so Portugalska, Španija, Italija,… vendar po našem mnenju obstaja majhna možnost, da se to res zgodi. Ostale države, ki so potrebovale pomoč, so se v preteklih letih uspešno reformirale in danes doživljajo visoko gospodarsko rast.
- Infondovi skladi grških vrednostnih papirjev NIMAJO.
Priporočilo za vlagatelje v vzajemne sklade
- Priporočamo, da se višji nihaji in padci izkoristijo za morebitna dodatna vplačila v sklade po nižjih vrednostih.
- Vlagatelji, ki so jim višji nihaji preveč intenzivni, lahko izkoristijo tudi možnost začasnega prehoda v denarni sklad Infond Kratkoročne obveznice - EUR, kjer so sredstva naložena pretežno v denarne depozite.