Vsakič, ko se nam zazdi, da bi padajoči sodček nafte lahko ujeli, se dno premakne še malo nižje. V zadnjem letu smo takšen občutek doživeli večkrat, zadnje dno je sodček dosegel 24. avgusta, ko je cena WTI (zahodno teksaške nafte) padla na 38 USD, najnižje po letu 2009. Cena se je od takrat zvišala na 48 USD po sodčku, vendar je leto prej bila enkrat višja, okoli 90 USD po sodčku. Podobno se je gibala tudi cena nafte sodčka brent, ki se trenutno giba okoli 52 USD, še pred letom dni pa pri 100 USD.
Trenutno nizke cene so pretežno rezultat spremenjene dinamike dodatne ponudbe na globalnih naftnih trgih. Začelo se je, ko se je Saudska Arabija, ki velja za najvplivnejšega proizvajalca, odločila, da navkljub nižji ceni ne bo znižala ponudbe načrpane nafte, s čimer bi lahko spodbudila višjo ceno, ampak se je z nespremenjeno produkcijo raje odločila ohraniti tržni delež, svojim zvestim kupcem, predvsem azijskim, pa pri nakupih ponujala dodatne popuste. Tako je možnost nižanja količin načrpane nafte prenesla na ZDA, ki nad idejo sprva ni bila nič bolj navdušena kot savdijci. Medtem ko so vlagatelji zaradi padanja cen nafte izgubili zaupanje v delnice energetskih podjetij, so bili tem istim podjetjem prek dolžniških trgov pripravljeni posojati denar za financiranje dejavnosti - in s tem se je ponudba nafte v ZDA seveda še dodatno povečala. Na splošno se je svetovna ponudba nafte v letu 2014 povečala za 2,1 odstotka, v primerjavi z 1,1-odstotnim povečanjem svetovnega povpraševanja.
Kako dolgo lahko to stanje traja?
Z vidika članic OPEC očitno še kar nekaj časa, saj večina članic načrtuje nespremenjeno produkcijo do konca leta 2016. Še več, v začetku naslednjega leta bo dodatnih 800.000 sodčkov nafte na dan z odpravo sankcij ponudil še Iran.
Nizka cena nafte savdijcev ne ovira pri financiranju velikodušnih državno subvencioniranih projektov. V ta namen je država pred časom ustanovila sklad v vrednosti 650 mrd USD, katerega vrednost je posledično pričela kopneti. Nadomestek je našla z izdajo državnih obveznic, saj država do sedaj praktično ni bila zadolžena.
Ameriška stran pa ni ostala imuna na padec cen nafte, saj se je število aktivnih vrtin od decembra lani zmanjšalo iz 1600 na samo 614 v prvem tednu oktobra, medtem ko je produkcija, ki je dosegla vrh julija pri 9,6 mio sodčkov na dan, ob koncu septembra znašala slabih 9 mio. Analitiki ocenjujejo, da se bo cena nafte posledično dvignila, vendar bo do prve polovice leta 2016 ostala pod 55 USD, ravno toliko, da bodo podjetja dodatno nižala produkcijo. Nižanju se ne bodo mogle izogniti tudi nekatere velike proizvajalke nafte, kot so Kanada, Brazilija, Velika Britanija in Norveška. In če upoštevamo, da se bo trend rasti svetovnega povpraševanje po nafti nadaljeval (za leto 2015 je v Evropi napovedana rast 1,6, v ZDA pa 1,9 %), potem lahko rečemo, da je najnižja cena nafte za nami.
Delnice naftnih podjetij so del portfelja sklada Infond Surovine in energija
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: