Za razliko od velikih multinacionalk, ki dominirajo v osrednjih delniških indeksih, zaznavamo pomembnejše premike pri bolj špekulativnih delniških naložbah. V lanskem letu so bila majhna in srednje velika podjetja ključni motor izjemne rasti delniških trgov, letos pa temu segmentu trga ni prav nič z rožicami postlano. Indeks Russell 2000 je namreč prvič po koncu leta 2012 zdrsnil pod svoje 200-dnevno drseče povprečje in je okoli 10 % pod rekordno vrednostjo iz začetka marca. Trend umika vlagateljev iz špekulativnih naložb in vročih zgodb potrjuje podatek, da je povprečna delnica v indeksih Russell 2000 in tehnološkem Nasdaqu za več kot 20 % pod letošnjim vrhom.

Na finančnih trgih je po navadi tako, da močan trend kot visoka plima dvigne vse ladje. V tem trenutku se največje ladje še vedno varno pozibavajo v globoki vodi, veliko majhnih plovil in čolnov pa je očitno že nasedlo. Podobne razpoke v bikovskem trendu in potencialno močnejši popravek tečajev pričakuje tudi legendarni upravljavec Jeremy Grantham, ki pravi, da bodo trgi v sezonsko neugodnem delu leta na preizkušnji do začetka jeseni.
Vendar pa bi morali potrpežljivi vlagatelji spet priti na svoj račun v začetku oktobra. Takrat se začne tretje leto ameriškega predsedniškega cikla, ki je za delniške naložbe (tudi v Veliki Britaniji in Evropi) do konca aprila statistično daleč najbolj donosno koledarsko obdobje. Po podatkih GMO LLC je namreč od leta 1964 ameriški indeks S&P 500 v tem delu cikla povprečno realno zrasel za več kot 20 % in v samo sedmih mesecih dosegel večino donosa celotnega štiriletnega cikla.