Kje iskati najboljše donose | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Damjan Kovačič, upravljavec - analitik
Damjan Kovačič, upravljavec - analitik
Datum objave
Dne  27.02.2014 15:57

Objavljeno v Delo Posel&denar 24. februarja 2014

 
S kristalno kroglo ali brez nje je natančno napovedovanje borznih gibanj ali prihodnje gospodarske rasti ponavadi jalovo in neproduktivno početje. Veliki fizik in matematik Isaac Newton je menda, potem ko je izgubil okoli tri milijone dolarjev v enem največjih borznih zlomov vseh časov (South Sea Company), obupan izjavil, da “zna izračunati gibanja nebesnih teles, ne pa norosti množic”.

Resnici na ljubo se dobrih tristo let pozneje ni spremenilo kaj dosti. Ekonomisti in borzniki še vedno slovijo po tem, da vam bodo jutri znali zelo prepričljivo razložiti, zakaj se tisto, kar so napovedali včeraj, v resnici ni zgodilo.

Zakaj je potem finančna industrija pripravljena vlagati skoraj neomejena sredstva v napovedovanje prihodnosti gospodarskih gibanj? Poglejmo, kaj bi se zgodilo, če bi imeli priložnost investiranja v tiste države, ki bodo naslednje leto dosegle najvišjo gospodarsko rast. Akademiki Dimson, Marsh in Staunton so v študiji za Credit Suisse izračunali, da bi od leta 1976 dosegli povprečno 35-odstotni letni dolarski donos, če bi vsako leto investirali v države z najvišjo rastjo bruto domačega proizvoda v prihodnjih petih letih. Z naložbami v spodnjo petino držav, torej tiste z najnižjo prihodnjo rastjo BDP, bi po drugi strani dosegli komaj 4-odstotni letni donos.

Omenjena naložbena strategija v praksi žal ni izvedljiva, ker seveda nismo jasnovidni. Ali kot se je slikovito izrazil novinar FT James Macintosh »so vsi jasnovidci šarlatani, tudi če imajo doktorat iz ekonomije«. Ko raziskujemo povezavo med preteklo gospodarsko rastjo in prihodnjimi delniškimi donosi ugotavljamo, da je ta bolj ali manj naključna. Vendar naletimo na presenetljivo izjemo, ki potrjuje pravilo. Pretekli donosi se namreč izkažejo za zelo uporabne pri tistih državah, ki so v zadnjih petih letih doživele največji padec BDP-ja. Če bi vsako leto investirali v države z najnižjo preteklo rastjo BPD-ja, bi od leta 1976 dosegli povprečno 28-odstotni letni donos, kar je dvakrat višji donos kot pri najhitreje rastočih državah.



Najboljše prihodnje delniške donose lahko torej pričakujemo v državah z najnižjo preteklo gospodarsko rastjo. Do podobne ugotovitve pridemo, če analiziramo lanskoletne donose na delniških trgih skozi prizmo delniških vrednotenj. Investicija v deset najcenejših delniških trgov, ki bi jih izbrali glede na najnižje 10-letno ciklično prilagojeno razmerje med ceno in dobičkom, bi nam lani v evrih prinesla več kot 17-odstotni zaslužek, z naložbo v najdražjih deset svetovnih trgov pa bi izgubili več kot 9 odstotkov.

Na delniških trgih očitno presenetljivo dobro deluje svetopisemski rek Prvi bodo zadnji in zadnji bodo prvi. Zato vsem vlagateljem tudi v času rekordno nizkih obrestnih mer svetujem, naj premišljeno vstopajo na delniške trge. Če imate svoje finančno premoženje ustrezno razpršeno, ni nobene potrebe, da bi v paniki razprodajali svoje naložbe, hkrati pa se izogibajte vročim zgodbam. 
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.