Vsak vlagatelj si ustvari razpršen portfelj na osnovi svoje osebne nagnjenosti k tveganju. Večja nihajnost pomeni večji potencial za donos, z uravnavanjem z nižje tveganimi skladi pa nas lahko manj skrbi za vrednost premoženja. Vlagatelj, ki pričakuje zmerna nihanja, si lahko ob nižje tveganih skladih z deležem bolj nihajnega (in s tem potencialno bolj donosnega sklada) omogoči udeležbo pri donosih v času rasti. Vlagatelj, ki ga zanimajo visoko tvegani skladi, si z deležem nižje tveganih skladov uravnava tveganje, a še vedno dosega solidne donose.
Štirje skladi, štiri zgodbe
Poglejmo si primer gibanja donosnosti štirih različnih skladov v upravljanju KBM Infond v triletnem obdobju od 31. maja 2009 do 31. maja 2012.
GRAF GIBANJA DONOSNOSTI SKLADOV

Infond Zdravstvo nalaga v delnice defenzivne panoge zdravstva. Ker je potrošnja v sektorju zdravstva relativno neodvisna od tega, ali v gospodarstvu vlada recesija ali konjunktura, je modra črta, ki označuje njegovo donosnost, precej manj nihajna od na primer Infond Trgi v razvoju. V času rasti raste, vendar nekoliko manj kot bolj agresivni BRIC, v časih padcev na borzi pade manj.
Probanka Alfa nalaga sredstva v delnice in obveznice brez panožne omejitve iz vsega sveta. Poudarek je na varnosti in stabilnosti naložb. Rdeča črta kaže umirjene nihaje donosnosti.
Krekov Sidro Obvezniški pa nalaga sredstva v obveznice - državne, podjetniške, obveznice finančnih institucij in investicijske sklade s primerljivo naložbeno politiko. Oranžna črta v grafu kaže nizka nihanja donosnosti.
Optimalen portfelj
Če povzamemo, vsak sklad je primeren za svoj namen. Visoko tvegani delniški skladi vam ustvarjajo potencialno visoke donose ob visoki nihajnosti. Zahtevajo nekoliko več pozornosti v času pred unovčitvijo, da ujamete dober trenutek za prodajo. Skladi, ki nalagajo v neciklične panoge, kakršno je zdravstvo, ustvarjajo solidne donose ob bistveno mirnejši 'vožnji' – nihaji so zelo ublaženi. Nizkotvegani, obvezniški skladi, pa imajo svojo vztrajno smer gibanja z nizkimi nihajnostmi donosa. Optimalen osebni portfelj bo zato vseboval nekaj vsakega od njih, saj z razpršitvijo znižamo nihajnost, še vedno pa lahko dosegamo solidne donose.
Lavra Munda Slaček,
vodja oglaševanja in odnosov z javnostmi