- V mesecu avgustu smo priča večjim padcem na finančnih trgih, ki imajo svoj izvor v upočasnitvi kitajske gospodarske rasti in pričakovanem prvem dvigu ključne obrestne mere ameriške centralne banke.
- Glavni razlog je upočasnitev kitajskega gospodarstva, ki je po določenih podatkih največje gospodarstvo na svetu. Zaradi te upočasnitve so najbolj na udaru države in trgi, ki so najbolj izpostavljeni Kitajski - tukaj so v ospredju države izvoznice surovin, katerih cene so strmoglavile.
- Poleg tega finančni trgi pričakujejo prvi dvig ključne obrestne mere ameriške centralne banke, zaradi česar se ameriški dolar krepi nasproti ostalim valutam. Mnoga podjetja v državah v razvoju so v preteklih letih močno povečala zadolženost v USD, kar pomeni dodatno težavo zanje. Ta kombinacija dejavnikov negativno na države v razvoju, ki se soočajo z največjo krizo po letu 1997 (Azijska kriza) in 2008 (globalna finančna kriza).
- Vlagatelji, ki se odločijo varčevati v delniških skladih, morajo razumeti, da so delnice in delniški skladi kratkoročno izpostavljeni večjim nihanjem. Tako je normalno, da delnice v posameznem letu upadejo med 10 in 20 %. Zadnja večja korekcija je bila v letu 2011, ko je globalni delniški indeks izgubil 20 %.
Vpliv na finančne trge – delnice, vzajemni skladi
- Zaradi navedenih razlogov so najbolj prizadete države v razvoju, predvsem izvoznice surovin (Brazilija, Južna Afrika, Čile, Rusija…) ter države, ki so močno gospodarsko vezane na Kitajsko (azijske države). To se je odrazilo tudi v padcu delniškega indeksa MSCI EM, ki je upadel blizu 30 %, v letošnjem letu pa je nižje za 10 %. Na teh trgih tudi v prihodnje pričakujemo večja nihanja.
- Razvitih držav upočasnitev kitajskega gospodarstva ne bo toliko prizadela - zaradi nižje cene surovin, predvsem nafte, je vpliv delno celo pozitiven. Še naprej pričakujemo, da bosta ameriško in evropsko gospodarstvo nadaljevali z okrevanjem. Tudi vpliv na delniške trge bo manj močan. Tako so letos, kljub padcem v zadnjih tednih, delniški trgi razvitih držav še naprej v pozitivnem območju (letos evropske delnice: +4,5 % in ameriške delnice +1,0 %).
Priporočilo za vlagatelje v vzajemne sklade
- Kljub zadnji korekciji ostajajo delnice in delniški skladi najbolj atraktiven naložbeni razred. Pričakovani povprečni donosi razvitih trgov se gibljejo med 7 in 8 % na leto, na trgih v razvoju pa, seveda ob višjem tveganju, še nekaj odstotnih točk višje.
- Vlagateljem tako ob zadnjih pretresih priporočamo, da ohranijo razpršeno sestavo svojega premoženja nespremenjeno in ne reagirajo panično. Zgodovina nas je naučila, da so panične odločitve pogosto napačne odločitve.
- Vlagatelji, ki so precenili svojo naklonjenost k tveganju, lahko del premoženja usmerijo v obvezniški podsklad Infond Obvezniški - EUR oziroma izkoristijo tudi možnost začasnega prehoda v denarni podsklad Infond Kratkoročne obveznice - EUR, kjer so sredstva naložena pretežno v denarne depozite.