Korekcija na delniških trgih | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Datum objave
Dne  24.08.2015 12:47

Kitajska in korekcija na delniških trgih

 
Pregled situacije
  • V mesecu avgustu smo priča večjim padcem na finančnih trgih, ki imajo svoj izvor v upočasnitvi kitajske gospodarske rasti in pričakovanem prvem dvigu ključne obrestne mere ameriške centralne banke.
  • Glavni razlog je upočasnitev kitajskega gospodarstva, ki je po določenih podatkih največje gospodarstvo na svetu. Zaradi te upočasnitve so najbolj na udaru države in trgi, ki so najbolj izpostavljeni Kitajski - tukaj so v ospredju države izvoznice surovin, katerih cene so strmoglavile.
  • Poleg tega finančni trgi pričakujejo prvi dvig ključne obrestne mere ameriške centralne banke, zaradi česar se ameriški dolar krepi nasproti ostalim valutam. Mnoga podjetja v državah v razvoju so v preteklih letih močno povečala zadolženost v USD, kar pomeni dodatno težavo zanje. Ta kombinacija dejavnikov negativno na države v razvoju, ki se soočajo z največjo krizo po letu 1997 (Azijska kriza) in 2008 (globalna finančna kriza).
  • Vlagatelji, ki se odločijo varčevati v delniških skladih, morajo razumeti, da so delnice in delniški skladi kratkoročno izpostavljeni večjim nihanjem. Tako je normalno, da delnice v posameznem letu upadejo med 10 in 20 %. Zadnja večja korekcija je bila v letu 2011, ko je globalni delniški indeks izgubil 20 %.

Vpliv na finančne trge – delnice, vzajemni skladi
  • Zaradi navedenih razlogov so najbolj prizadete države v razvoju, predvsem izvoznice surovin (Brazilija, Južna Afrika, Čile, Rusija…) ter države, ki so močno gospodarsko vezane na Kitajsko (azijske države). To se je odrazilo tudi v padcu delniškega indeksa MSCI EM, ki je upadel blizu 30 %, v letošnjem letu pa je nižje za 10 %. Na teh trgih tudi v prihodnje pričakujemo večja nihanja.
  • Razvitih držav upočasnitev kitajskega gospodarstva ne bo toliko prizadela - zaradi nižje cene surovin, predvsem nafte, je vpliv delno celo pozitiven. Še naprej pričakujemo, da bosta ameriško in evropsko gospodarstvo nadaljevali z okrevanjem. Tudi vpliv na delniške trge bo manj močan. Tako so letos, kljub padcem v zadnjih tednih, delniški trgi razvitih držav še naprej v pozitivnem območju (letos evropske delnice: +4,5 % in ameriške delnice +1,0 %).

Priporočilo za vlagatelje v vzajemne sklade
  • Kljub zadnji korekciji ostajajo delnice in delniški skladi najbolj atraktiven naložbeni razred. Pričakovani povprečni donosi razvitih trgov se gibljejo med 7 in 8 % na leto, na trgih v razvoju pa, seveda ob višjem tveganju, še nekaj odstotnih točk višje.
  • Vlagateljem tako ob zadnjih pretresih priporočamo, da ohranijo razpršeno sestavo svojega premoženja nespremenjeno in ne reagirajo panično. Zgodovina nas je naučila, da so panične odločitve pogosto napačne odločitve.
  • Vlagatelji, ki so precenili svojo naklonjenost k tveganju, lahko del premoženja usmerijo v obvezniški podsklad Infond Obvezniški - EUR oziroma izkoristijo tudi možnost začasnega prehoda v denarni podsklad Infond Kratkoročne obveznice - EUR, kjer so sredstva naložena pretežno v denarne depozite.
 
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.