Že tretje leto zapored delniški indeksi v prvem kvartalu izkazujejo rast. Leta 2010 je do konca marca največji ameriški indeks S&P 500 zabeležil 4,8 % rast, v letu 2011 5,4 % rast, letos pa celo 10,3 %. V obeh preteklih letih je v aprilu sapa indeksu pošla. Se lahko letošnjega aprila zgodba ponovi?
Glede na rast delniških indeksov korekcija med 5 in 10 % ne bi smela biti presenečenje. Sproži jo lahko več dejavnikov. Na zadnjem sestanku FEDa je Ben Bernanke oznanil, da trenutno ni potrebe po dodatnem spodbudi gospodarstvu v obliki QE3. Novica je vlagatelje precej razočarala, saj dodatna likvidnost pomeni podporo rasti delniških tečajev na borzi. Po drugi strani pa pomeni, da je gospodarska moč ZDA boljša, kot je bila v preteklih dveh letih, zaposlenost narašča, potrošniku se viša zaupanje in zato ni potrebe po dodatni pomoči.
Ali bo pozitiven trend na borzi ostal je odvisno tudi od tega, kakšne bodo objave poslovanja v prvem kvartalu letošnjega leta in predvsem kakšna so pričakovanja za prihodnji kvartal. Zaradi ohlajanja kitajske gospodarske rasti, ki je sicer še vedno nadpovprečna, se lahko znižajo pričakovanja, predvsem v sektorju industrije in tehnologije. Trenutna vrednotenja družb v indeksu S&P so pod dolgoletnim povprečjem, kar lahko pomeni, da so v cene delnic že zajeti nižji obeti za prihodnost. Investitorji so še vedno zelo negotovi in se zlahka prestrašijo in možno je, da so pri oblikovanju pričakovanj preveč konservativni.
Napetost v Iranu dviguje cene nafte, kar bremeni potrošnika in transport. Visoka cena nafte vpliva na znižanje zaupanja potrošnikov, kar lahko pomeni manjšo potrošnjo. Tveganje morebitnega spopada je zelo težko ovrednotiti in negotovi investitorji zato vedno predpostavljajo 'najhujše'. Možno je, da so delnice diskontirali bolj, kot je to morda potrebno.
Zaradi negotovosti je kratkoročno smiselno znižati izpostavljenost cikličnim panogam, kot so industrija, informacijska tehnologija in trajne potrošne dobrine. Gledano dolgoročno pa verjamem, da imajo delnice prostor za nadaljnjo rast, morebitno 'spomladansko' korekcijo je pametno izkoristiti za nakupe delnic.
mag. Barbara Gačnik
namestnica direktorja sektorja upravljanja naložb
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: