Napovedovanje gibanja obrestnih mer | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Damjan Kovačič, upravljavec - analitik
Damjan Kovačič, upravljavec - analitik
Datum objave
Dne  06.08.2015 10:51

Objavljeno v prilogi Dela Posel & denar 3. avgusta 2015

 

Damjan Kovačič
upravljavec - analitik

Ali lahko z gotovostjo napovemo, kakšno bo vreme v jesenskih mesecih, ali pa kakšne bodo povprečne poletne temperature čez recimo dve, tri ali pet let? Podobno kot so praktično vsi naravni pojavi povezani s temperaturnimi spremembami, se v finančnem svetu vse vrti okoli obrestnih mer (OM) in vprašanja, kakšna bo cena denarja jutri, naslednji mesec, ali pa čez pet ali deset let?

Trenutna vrednost finančnega premoženja je namreč vsaj toliko kot od uspešnega poslovanja podjetij odvisna od predpostavke, kakšne obrestne mere lahko pričakujemo na trgu v času našega varčevanja.

Slika:


Letošnje poletje so kapitalski trgi še bolj kot običajno obsedeni z ugibanjem, ali bo vsemogočna ameriška centralna banka septembra »končno« pričela s serijo postopnih dvigov kratkoročnih obrestnih mer. O tem, kako neuspešni so finančni trgi pri napovedovanju gibanj obrestnih mer, pove vse podatek, da na terminskih borzah že od leta 2010 vsako leto vztrajno pričakujejo začetek dvigovanja OM! Kljub temu, da imajo napovedovalci gibanj OM na voljo neomejene finančne in človeške vire, so se pričakovanja trgov izkazala za popolnoma zgrešena. Proces normalizacije OM v ZDA je seveda izredno pomemben za svetovno gospodarstvo, pri tem pa nas bolj od samega datuma začetka zanima, kakšne bodo kratkoročne OM ob koncu cikla dvigovanja v naslednjih treh do petih letih? Vse kar lahko predpostavljamo je, da verjetno precej nižje kot v preteklih ciklih, nekje okoli 2,5 %, kar je posledica nižje potencialne gospodarske rasti, nizke inflacije in relativno visokih dolgov podjetij in gospodinjstev.

Vlagatelji na delniških trgih se lahko tolažimo, da počasni in postopni cikli dvigovanja obrestnih mer ne vplivajo bistveno na pričakovane donose in da je proces normalizacije OM logična posledica okrevanja ameriškega gospodarstva. Zakaj bi zadrževali pacienta v bolnišnici na intenzivni negi ali celo na aparatih, če za to ni več nobene potrebe?

Delnice so po svoji naravi dolgoročni vrednostni papirji, ki jih vrednotimo tako, da izračunamo sedanjo vrednost bodočih denarnih tokov za več deset let naprej. Kot lastniki delnice bomo na primer v naslednjih desetih letih v obliki dividend prejeli manj kot četrtino sedanje vrednosti delnice. Drugače povedano, po 25 letih se bo stekla v žepe delničarjev komaj polovica pričakovanih denarnih tokov, druga polovica pa šele v daljni prihodnosti, to je po letu 2040…

Prav tako ne smemo pozabiti, da delnice na borzi po nekaterih podatkih nihajo celo 19-krat bolj kot bi bilo to upravičeno glede na njihovo pošteno vrednost oziroma poslovanje podjetij. Zato je pomembno, da se ne oziramo preveč na nezanesljive napovedi kratkoročnih gibanj na borzah, oziroma jih s postopnih varčevanjem in podaljševanjem varčevalne dobe obrnemo sebi v prid.

 
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.