Ne pozabite trgov v razvoju | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
mag. Jure Dubravica, direktor sektorja upravljanja naložb
mag. Jure Dubravica, direktor sektorja upravljanja naložb
Datum objave
Dne  21.05.2014 13:48

Velik razkorak med trgi v razvoju in razvitimi trgi

 
Zadnjih pet borznih let je v znamenju razvitih delniških trgov. Trgi v razvoju,  še posebej pa delnice družb iz BRIC držav, so to rast bolj kot ne opazovale s strani. Rast razvitih in stopicanje na mestu trgov v razvoju sta pripeljali do (pre)velikega razkoraka v vrednotenjih oz. osnovnih kazalnikih relativnega vrednotenja, kot so tečaj/dobiček na delnico (P/E), tečaj/knjigovodska vrednost delnice (P/B) in dividendna donosnost. V spodnji tabeli so posamezne vrednosti kazalnikov, pri čemer velja, da nižja kot sta P/E in P/B, cenejši je v povprečju trg. Obratno velja za dividendno donosnost.
     P/E      P/B     Dividendna donosnost
MSCI World Index     18,1       2,1                     2,5
MSCI Emerging Markets Index          12,2       1,5                     2,7
MSCI BRIC Index       9,9       1,3                     3,2
Vir: Bloomberg, MSCI indeksi na dan 15.5.2014

Iz podatkov v tabeli je razvidna razlika med relativnim vrednotenjem razvitih trgov, ki jih predstavlja indeks MSCI World Index, in trgov v razvoju, ki sta prikazana z indeksoma MSCI BRIC Index in MSCI Emerging Markets Index. Razlika izstopa, ko primerjamo delnice družb iz BRIC okolja z delnicami družb iz razvitih držav. Seveda so za tem opravičljivi razlogi, ki jih najdemo v vsaki izmed BRIC držav. V zadnjem času je npr. v ospredju ukrajinska kriza, kamor je neposredno vpletena Rusija. V danem trenutku je potisnila vrednotenja ruskih delnic na nivoje, kjer se je P/E izenačil z dividendno donosnostjo – pojav, ki ni ravno pogost na delniških trgih.

Iz zgodovine je razvidno, da lahko obdobja, ko so eni trgi na višjih in drugi na nižjih nivojih, trajajo tudi več let. Žal garancij za prihodnja gibanja tečajev delnic ni, ker so ta odvisna od mnogih različnih dejavnikov. Vsekakor pa so za vlagatelje zanimiva obdobja, ki nekoliko izstopajo. Eno izmed takšnih je v letošnjem letu, ko imamo velik razkorak med relativnimi kazalniki vrednotenja delnic družb na razvitih trgih in trgih v razvoju. Ta je tudi zgodovinsko gledano tolikšen, da morda ni napačen čas, da vlagatelji ponovno razmislijo o geografski alokaciji lastnega portfelja.

V vsakem primeru pa velja, da naj vključevanje delniških naložb iz  trgov v razvoju poteka postopoma, v obdobju več mesecev, in doseže npr. 15  do 20 % delež globalnega delniškega portfelja, odvisno pač od ciljev in nagnjenosti k tveganju vsakega posameznega vlagatelja. Družba KBM Infond lahko za takšno razporeditev ponudi dva delniška sklada: Infond Trgi v razvoju, ki nalaga v delnice družb iz Brazilije, Rusije, Indije in Kitajske, ter Infond Kitajska, ki pokriva ves preostali del držav v razvoju. Razmerje med obema skladoma je, če poenostavimo, lahko tudi 50:50. Poleg tega sta omenjena sklada zelo primerna za varčevanje preko trajnikov, kjer vlagatelji s periodičnimi vplačili v daljšem časovnem obdobju gradijo dolgoročno ugodnejšo povprečno nabavno vrednost posamezne enote sklada. 
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.