Zgodba sekularnega dolžniškega izboljšanja na razvijajočih se trgih je vedno bolj prisotna. Osnovno vodilo investitorju na teh trgih mora biti razpršitev med regijami, državami ter sektorji. Potrebno pa je upoštevati tudi temeljno oceno kreditnega tveganja posameznega izdajatelja.
Iz tega tudi izhajajo argumenti, zakaj so obveznice iz teh držav toliko bolj zanimive. Poglejmo jih malo bolj natančno.
Razvijajoči se trgi bodo kmalu predstavljali več kot 50 % svetovnega BDP
Pred 30 leti so razvite države ustvarile večino svetovnega bruto domačega proizvoda (BDP). Od začetka 90-ih let so pričele relativno izgubljati glede na razvijajoče se in države v razvoju, kar je razvidno iz rdeče linije na spodnjem grafu.
Mednarodni denarni sklad (IMF) napoveduje, da bodo razvijajoče se in države v razvoju v naslednjem letu prehitele razvite države glede na njihov delež v svetovnem BDP –ju.
Graf 1: delež svetovnega BDP v %, merjeno po metodi paritete kupne moči

Vir: IMF
Razvijajoče se in države v razvoju predstavljajo večino svetovne gospodarske rasti
Dejansko enostaven razlog, ki pomeni to, da vlagatelji lahko pričakujejo večino rasti podjetniških dobičkov in prodaje predvsem iz prej omenjenih trgov. Ta informacija je zelo pomembna tudi za vlagatelje na delniških trgih, saj vedo, od kod prihaja rast glavnih parametrov vrednotenja podjetij.
Graf 2: Svetovni GDP (sprememba v % glede na leto prej; merjeno po metodi paritete kupne moči )

Vir: The Economist
Zadolženost razvijajočih se in držav v razvoju je glede na razvite države precej nižja
V razvitih državah je javni dolg v zadnjih 30 letih dobesedno eksplodiral. Povprečna zadolženost razvitih držav znaša 110 % GDP –ja. V tem času precej razvitih držav izgublja nadzor nad svojimi javnimi financami.
Na drugi strani so razvijajoče in države v razvoju v popolnoma drugačnem položaju, saj njihova povprečna zadolženost znaša 35 % GDP ter se v zadnjih nekaj letih konstantno znižuje. To nakazuje na velik potencial glede rasti potrošnje. Hkrati nam to tudi govori o visokih možnostih dodatne rasti v teh državah v naslednjih nekaj letih.
Graf 3: Javni dolg kot % GDP – ja (G7 države sestavljajo Kanada, Francija, Nemčija, Italija, Velika Britanija ter ZDA)

Vir: IMF