Obvezniški sklad kot dopolnitev naložbenega portfelja | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Rene Redžič, analitik naložb
Rene Redžič, analitik naložb
Datum objave
Dne  17.02.2011 11:42

Obveznice sodijo med tako imenovane naložbe s stalnim donosom.

 
Izdajatelj se obveže, da bo v vnaprej določenih intervalih izplačeval vnaprej določene zneske obresti do vnaprej določenega datuma vračila glavnice. Obveznost izplačila tako obresti kot glavnice ostaja nespremenjena ne glede na uspešnost poslovanja izdajatelja. Zato obveznice imenujemo tudi dolžniški vrednostni papir. Zaradi vnaprej znanega denarnega toka, ki ga prinašajo vlagatelju, in poplačila terjatev pred lastniki podjetja (delničarji) v primeru stečaja izdajatelja, so obveznice manj volatilne od delnic ter v razmerah negotovosti na kapitalskih trgih bolje ohranjajo vrednost kot delnice. Obvezniški skladi so zato zelo koristno dopolnilo delniškim skladom, saj so običajno najbolj donosni ravno v obdobjih, ko so delniški skladi najmanj donosni.

Obvezniški sklad je torej nujen del vsakega naložbenega portfelja, saj uravnava njegovo tveganost. V njem lahko vlagatelji zavarujejo dotlej dosežene donose v času pred izplačilom, nenazadnje pa je zelo primeren za umik sredstev iz višje tveganih skladov v času negotovosti na borznih trgih. V kolikor je obvezniški sklad del krovnega sklada, lahko vlagatelj pri zamenjavi investicijskega kupona podsklada za investicijski kupon drugega podsklada istega krovnega sklada uveljavlja odlog ugotavljanja davčne obveznosti.

Nadalje je obvezniški sklad namenjen vlagateljem, ki pričakujejo stalno unovčljivost (likvidnost) naložbe, kar vlaganje v obvezniški sklad tudi omogoča. Obveznice kot finančna naložba so namreč težje dostopne posameznim vlagateljem, saj se z njimi običajno trguje na medbančnih trgih, prav tako pa so transakcije (nakupi in prodaje) vrednostno omejene.

V Sloveniji je bilo v obvezniških skladih ob koncu leta 2010 le 2 % vseh sredstev v vzajemnih skladih. V istem obdobju so imeli vlagatelji v Evropski uniji v obvezniških skladih kar 24 % vsega premoženja, naloženega v sklade. Slovenski vlagatelji so torej bolj naklonjeni tveganju kot evropski vlagatelji. Posledično so se sredstva vzajemnih skladov v Sloveniji, zaradi znižanja tečajev delnic v času negativnih svetovnih dogajanj, skrčila bolj, kot v preostalih evropskih državah. S pomočjo obvezniškega sklada lahko vlagatelj tovrstna naložbena tveganja pomembno zniža.
  
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.