V ZDA se je zgodila ena izmed najmanj predvidenih sprememb v zadnjem desetletju, da se ameriški narod spreminja iz potrošniškega v proizvajalskega. Za to spremembo ima največ zaslug nova tehnologije horizontalnega vrtanja pri pridobivanju nafte in plina iz skrilavcev, ki je prinesla pravo revolucijo na energetskem področju. Prednost takšnega načina pridobivanja je v tem, da je mogoče ekonomsko opravičljivo izkoristiti revne vrtine, kjer se pred tem s klasičnim vrtanjem ni moglo načrpati dovolj nafte ali plina, ki bi pokrili vsaj stroške vrtanja. Po mnenju nekaterih analitikov so nahajališča tako ogromna, da bi ZDA lahko postala do leta 2020 nova Savdska Arabija na energetskem področju.
Zaradi ogromne ponudbe se je samo v zadnjem letu cena plina več kot prepolovila, v primerjavi z Evropo je celo tri- do štirikrat nižja, kar je za gospodarstvo vsekakor dobrodošla novica. Ob vse nižjih cenah energije so nekatera ameriška podjetja, ki so v preteklosti proizvodnjo zaradi nižanja stroškov selila v azijske in latinskoameriške države, tovarne začele seliti nazaj v ZDA. Vpliv se čuti tudi na trgu delovne sile, saj so podjetja, ki se ukvarjajo s horizontalnim vrtanjem, v tem času ustvarila 600.000 delovnih mest in brez energetske revolucije bi bila trenutna slika brezposelnih v ZDA še dosti slabša. Do velike spremembe je prišlo tudi pri proizvajalcih električne energije, če je še prejšnja leta dominiral premog, ga je pretekli mesec izpodrinil plin in postal glavni energent ameriške električne energije.
V Evropi bi ameriško podjetnost pri pridobivanju plina in nafte iz skrilavcev lahko posnemali, vendar evropski birokrati raje razmišljajo o ekoloških posledicah novih tehnologij kot o novem energetskem obratu. Zaloge plina iz skrilavcev se namreč nahajajo po vsej zemeljski obli in kot kaže se bodo za novo tehniko odločile tudi Kitajska, Indija in še nekatere manjše države.
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: