Kakšen bo vpliv potresa in jedrske nesreče na japonsko gospodarstvo?
Naravne katastrofe v vseh delih sveta predstavljajo 'ponudbeni šok', saj zmotijo potek proizvodnje v gospodarstvu. Pri tem so prizadete ne le konkretne proizvodne zmogljivosti, ampak nastane škoda v celotni oskrbovalni verigi. Japonska podjetja so pomemben partner podjetjem v avtoindustriji in tehnološkem sektorju, ki se že soočajo z pomanjkanjem nekaterih delov in materialov.
Kot tretje največje gospodarstvo na svetu je Japonska revna s fosilnimi gorivi, zato jih v glavnem uvaža. Izpad proizvodnje je kratkoročno močno prizadel svetovno povpraševanje po nafti, kar je najprej povzročilo takojšen padec cen nafte na svetovnih borzah, ki pa so se že v tednu dni pobrale.
Ključni vpliv na sektor energetike ima tudi jedrska kriza v JE Fukušima. Japonska ima več kot 50 reaktorjev, kar jih uvršča v klub največjih, kjer so še ZDA in Francija. Nesreča se odraža v močnih globalnih padcih vrednosti delnic družb področja jedrske energije, medtem ko so pozitivne učinke zabeležile družbe, ki se ukvarjajo z razvojem alternativnih oblik, kot je solarna in vetrna energija. Dolgoročno je sicer jedrska energija tako pomemben člen v oskrbi z energenti, da ni pričakovati postopnega zatona. Prav obratno, nesreče običajno spodbudijo tehnološki razvoj in s tem varnostno in tehnično preobrazbo sektorja.
Kakor so nesreče in krize šok za ljudi, pa z vidika gospodarstva običajno pomenijo močne investicije za ponovno izgradnjo in preobrazbo gospodarstva. Japonska je sicer res močno zadolžena, vendar je po drugi strani imetnica ameriških obveznic v štirikratni vrednosti ocenjene škode v potresu. Ni izključeno, da bo obnova potegnila japonsko borzo iz skoraj 20-letne stagnacije.
Vpliv vstaj v arabskih državah
Veliki nemiri na Bližnjem vzhodu so v preteklosti že sprožali strme podražitve nafte. Tudi zadnja recesija je povezana z visokimi cenami nafte, saj so se do poletja 2008, nekaj mesecev pred borznim vrhom, cene nafte podvojile na dosedanji vrh pri 148 dolarjih za sodček.
Rast cen nafte neposredno vpliva na verižne podražitve pol- in končnih izdelkov in s tem spodbuja inflacijo. To je še posebej intenzivno v državah, kjer stroški energentov in prehrane poberejo višje deleže prihodkov gospodinjstev. Cene nafte lahko nekoliko umiri dejstvo, da ima Savdska Arabija še presežne zmogljivosti črpanja, in bi lahko povečala proizvodnjo nafte, pa tudi blagovne rezerve ZDA kot največje svetovne porabnice so polne.
Pozitivni trendi
Če povzamemo, vse opisano so borze in vlagatelji že izkusili v preteklosti. Negotovost ima velik vpliv na borzno volatilnost. Japonska in nemiri na Bližnjem vzhodu imajo najmanj negativen vpliv na hitro rastoče države BRIC, ki nadaljujejo z intenzivno gospodarsko rastjo. Tudi v Evropi imata industrijska proizvodnja in zaposlenost pozitiven trend rasti. ZDA nadaljuje gospodarsko rast, kar kaže tudi indeks vodilnih indikatorjev, ki je februarja v primerjavi z mesecem poprej znova zrasel. V bodoče sicer lahko še pričakujemo nihanje tečajev in valut, ki pa lahko za dolgoročnega vlagatelja pomenijo ugodno vstopno točko za naložbe.
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: