Pregled marca 2011 | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Sara Mravlje, analitik naložb
Sara Mravlje, analitik naložb
Datum objave
Dne  04.04.2011 07:46

V mesecu marcu smo bili priča izjemno dinamičnemu dogajanju na trgih doma in po svetu.

 
Nemirom v Libiji je sledila še jedrska katastrofa na Japonskem in posledično še dodatno omajala gospodarstvo in finančne trge.11. marca so se močno zatresla tla na Japonskem, hkrati pa tudi tečaji na borzah. Japonska borza je bila v tem času odprta in vlagatelji na dan potresa niso pretirano odreagirali. Kljub temu pa je nevarnost radioaktivnosti v Fukušimi imela dokaj močan vpliv na svetovno gospodarstvo. Večina avtomobilske industrije na Japonskem je po potresu in tsunamiju začasno ustavila proizvodnjo. Ustavile so se proizvodne linije Honde, Toyote, Nissana, prav tako pa tudi nekateri obrati za proizvodnjo nadomestnih delov. To pomanjkanje pa bodo občutili tudi evropski avtomobilski proizvajalci. Japonska je precej izvozno naravnana država na področju avtomobilizma, tehnologije in morske hrane. Slednje je zaradi visoke stopnje radioaktivnosti in porušene infrastrukture trenutno omejeno. Nastala škoda je priložnost za gradbeni sektor, saj ogromna škoda zahteva tudi temu primerne sanacije porušenih mest. Normalizacijo situacije na Japonskem lahko pričakujemo v sredini ali proti koncu poletja. 


Začel se je drugi krog zbiranja denarja za najbolj zadolžene države članice EU.
Bonitetna hiša Moody's je Grčiji je tik pred začetkom prodaje kratkoročnih dolžniških vrednostnih papirjev znižala dolgoročno bonitetno oceno z Ba1 na B1, kar je dvignilo zahtevano donosnost na 4,75 odstotka. Prav tako se temu ni izognila Španija, saj analitiki pri Moody's dvomijo, da bo njihova vlada v bližnji prihodnosti lahko sanirala bančni sistem. V hudih razmerah se je znašla tudi Portugalska, ki pa si je z avkcijo obveznic za zdaj zagotovila milijardo evrov.

Gledano globalno je v mesecu marcu največ pridobil telekomunikacijski sektor (+0.9%) in javne storitve (+0,6%), največji padec pa je zabeležil sektor informacijske tehnologije (-2,2%). Svetovni indeksi so, merjeno v evrih, v mesecu marcu padali. Evropska indeksa CAC 40 in DAX sta padla za približno 3 odstotke vrednosti, ameriški indeks Dow Jones je izgubil 2,06 odstotka, Nasdaq in S&P pa sta zabeležila padec za prav tako približno 3 odstotke. Japonski indeks Nikkei je v prvih dveh dneh trgovanja po potresu padel za 15,62 odstotka, nato pa doživel odboj in do konca meseca zrasel za 9 odstotkov. Mesec je Nikkei končal z 11,81 odstotno izgubo. Kitajski indeks Hang Seng je v mesecu marcu izgubil 1,87 odstotka vrednosti.
Evro je v primerjavi z dolarjem v marcu pridobil 2,5 odstotka. Nafta brent je v mesecu marcu dosegla vrednost 117,36 dolarja za sodček, oziroma pridobila dodatnih 5 odstotkov.


Kljub geopolitičnim grožnjam in katastrofalnemu dogajanju tako na Bližnjem vzhodu kot na Japonskem, so najpomembnejši borzni trgi v zadnjem tednu zabeležili pozitiven trend. Reakcija na dogajanje je bila pretirana, korekcija pa je dobra naložbena priložnost za dolgoročne vlagatelje.  
  
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.