Pregled prvega kvartala | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Sara Mravlje, analitik naložb
Sara Mravlje, analitik naložb
Datum objave
Dne  03.05.2012 12:31

Previden optimizem, kateremu smo bili priča v začetku leta 2012 v evroobmočju, počasi bledi.

 
Zaostritve zaradi slabših gospodarskih razmer, počasne gospodarske rasti, padcev proizvodnih storitev in potrošništva so privedle do ponovnega stopnjevanja tesnobe med vlagatelji. V marcu je proizvodna aktivnost v evro območju padla na trimesečno dno in proizvodnja je prvič letos upadla, kar je predvsem posledica zmanjšanja lokalnega in mednarodnega povpraševanja. Proizvajalci so utrpeli škodo tudi zaradi vse višjih stroškov, predvsem rekordnih cen nafte, le-teh pa ne morejo v povesem prenesti na potrošnike. Zavedati se je potrebno, da strogi ukrepi varčevanja potekajo, vendar ob tem države ne smejo pozabiti na nove investicije, ki spodbujajo zagon gospodarske rasti.

Napovedi ECB
Kljub gospodarskim kazalnikom, ki trenutno nakazujejo negativno rast, pa ECB za enkrat še ne namerava zniževati obrestnih mer ali začeti novega kroga likvidnostnih operacij. Na nedavni novinarski konferenci je predsednik ECB Mario Draghi opozoril na tveganje inflacijskih pritiskov, kar bi lahko pomenilo, da se ECB v bližnji prihodnosti ne bo posvetila umirjanju denarne politike evro območja. Konec aprila je svoje napovedi za inflacijo omilil in sicer je dejal da je trenutno »na splošno uravnotežena«. Medtem ko bo inflacija letos ostala nad 2 % mejo po ECB, naj bi se v letu 2013 znižala in »cenovni pritiski bodo skromnejši«, je še dejal.

Nemčija – gonilna sila
Nemčijo lahko v Evropi izpostavimo kot gonilno silo. Stopnja zaupanja v njihovo gospodarstvo je visoka, posledično temu je njihova obrestna mera nizka, v svetu pa so zaželeni njihovi produkti, kar ugodno vpliva na njihove izvoznike. Trenutni tečaji na borzah vključujejo tako makroekonomska kot tudi mikroekonomska pričakovanja, zato so kazalniki vrednotenja na relativno nizkih nivojih, kar je za dolgoročne vlagatelje eden izmed dokaj močnih motivov za investiranje.

Dobri kvartalni rezultati
Medtem ko so v ZDA glavna tema prihajajoče volitve, podjetja poročajo o novih dobrih kvartalnih rezultatih. Rezultati presegajo analitične napovedi za dobičke in prihodke, kar kaže tudi na določeno trajnostno rast. Vseh 10 panožnih skupin v indeksu S&P 500 je poročalo o boljših rezultatih od pričakovanih. Med njimi so se najbolje izkazali finančni in tehnološki sektor s pozitivno rastjo več kot 11 %, približno toliko pa je od začetka leta indeks S&P 500 tudi pridobil na vrednosti. V ZDA je med drugimi slavil Apple s skoraj 9 % rastjo tečaja ter Amazon, ki je prvi dan po objavi rezultatov na borzi porasel za 15 %.

V Evropi so kvartalni rezultati delno zasenčili negativno klimo, ki trenutno vlada, in borze obarvali zeleno. Avtomobilska industrija je v letošnjem letu beležila visoke rasti tečajev, med temi je BMW s 35 % rastjo tečaja med najboljšimi. Med drugimi gre omeniti tudi Electrolux z več kot 10 %  in Swedbank s 7 % rastjo prihodkov.



Sara Mravlje
analitik naložb 
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.