Prezgodaj za borznega medveda | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Damjan Kovačič, upravljavec - analitik
Damjan Kovačič, upravljavec - analitik
Datum objave
Dne  01.09.2015 09:40

Objavljeno v prilogi Dela Posel & denar 31. avgusta 2015

 

Dramatična razprodaja delnic med 20. in 24. avgustom je povzročila najslabši teden v zadnjih štirih letih na svetovnih delniških trgih. Globalni delniški indeks MSCI World je v evrih od vrha do dna v treh dneh strmoglavil za skoraj 13 % ob zgodovinskem skoku volatilnosti trgov, ki smo ga nazadnje spremljali poleti 2011.

Če pustimo ob strani deformirano naravo kitajskih trgov, kjer med udeleženci na trgu prevladuje igralniška mentaliteta, se borzni premik na »zrelih« delniških trgih niti od daleč ne more primerjati z npr. črnim ponedeljkom leta 1987, ko je indeks Dow Jones v enem dnevu strmoglavil za rekordnih 23 %, kar je še vedno največji dnevni padec v zgodovini delniških trgov. To je bil ekstremno neverjeten dogodek, na katerega bi morali statistično čakali več milijard let, padci tečajev, ki smo jim priča v teh razburljivih avgustovski dneh, pa so samo »3 sigma premik«, do katerega lahko pride statistično vsakih pet let.

Teden dni po začetku divjih premikov na borzah pa se je zgodil enako silovit tehnični preobrat, tako da so osrednji delniški indeksi v evrih »samo« še 10 do 15 % pod letošnjimi vrhovi, ameriške in evropske delnice pa so od začetka leta še vedno med 4 in 5 % v plusu.



V zgodovini so ob tako bliskovitih avgustovskih padcih tečajev delnice končale trgovanje pozitivno na tedenski in mesečni ravni, nato pa so od septembra do decembra povprečno pridobile več kot 3 %.

Analiza preteklih delniških balonov kaže, da je kljub dramatični od 10- do 20-odstotni korekciji tečajev na trgih verjetno še prezgodaj, da bi lahko pokopali večletni bikovski trend, ki se je rodil na vrhuncu velike finančne krize marca 2009. Čeprav se globalna gospodarska rast hitro ohlaja, statistični modeli še vedno kažejo zanemarljivo, okoli 15-odstotno verjetnost konca gospodarskega cikla in recesije v ZDA in svetu. Prav tako nas pred nevarnostjo katastrofalnega potresa na borzah ni opozoril Citigroupov semafor, kjer utripa z rdečo samo 5 od 15 kritičnih znanilcev medvedjih trgov.

Zgodovinski borzni zlom leta 1987 je na primer za manj kot leto dni iztiril trge sredi enega največjih bikovskih trendov rasti v zgodovini, ki se je končal šele s sesutjem tehnoloških in internetnih delnic več kot deset let pozneje leta 2000. Podobno so delniški indeksi v zadnjih šest letih pridobili več kot 150 %, preden se je začela aktualna dramatična korekcija tečajev. Vlagatelji smo čudni. Namesto, da bi se veselili in proslavljali pretekle donose, nas skrbi, kdaj nas bo doletel naslednji desetodstotni popravek tečajev. Svetovne borze so očitno edina tržnica, kjer kupci v času razprodaje panično bežijo iz prodajalne.

V zgodovini borznih pretresov se je vedno pokazalo, da so jo najbolje odnesli tisti vlagatelji, ki se v paniki niso ustrašili izgube privarčevanih sredstev in so mirno vztrajali pri začrtani naložbeni strategiji. 
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.