Prodati na vrhu in kupiti na dnu? | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Aleš Šoba, CFA, upravljavec - analitik
Aleš Šoba, CFA, upravljavec - analitik
Datum objave
Dne  11.08.2014 14:04

Strategija, ki skoraj zagotovo ne prinaša uspeha

 
Želja vsakega vlagatelja je, da bi kupil delnice, ko so pravkar dosegle najnižjo raven (recimo marca 2009) in prodal na vrhu. Čeprav se sliši lepo, se je izkazalo, da je to strategijo skorajda nemogoče prenesti v prakso. Že tako se je težko odločiti, kdaj so delnice dosegle vrh, še težje pa je ugotoviti, kdaj je pravi trenutek za vstop nazaj.

Da to drži, potrjuje raziskava Hulbert Financial Digest, kjer so spremljali petnajstletne rezultate 81 finančnih svetovalcev, katerih strategija temelji na tempiranju trga (market timing): to pomeni, da svetujejo, ob katerem trenutku prodati delnice in se tako izogniti padcem ter kdaj je tisti pravi trenutek za vstop nazaj z nakupom. Pogledali so, kako so se obnesli svetovalci, ki so se izognili tehnološkemu balonu v obdobju marec 2000 do oktober 2002 in velikemu padcu delnic, ki se je takrat zgodil. Od 81 svetovalcev se jih le 11 izognilo padcem. Še bolj zanimivo pa je pogledati, kako so se ti svetovalci, ki so se izognili padcem, obnesli v celotnem opazovanem obdobju od marca 2000 do danes. Verjeli ali ne, povprečno so ustvarili 0,8 % izgube na leto. Navadna strategija kupi in drži bi v istem času prinesla 4,2 %.

Kako je mogoče, da so svetovalci, ki so se uspešno izognili velikim padcem, v nadaljevanju toliko izgubili? Glavni razlog je, da so prepozno svetovali ponoven nakup delnic - šele, ko so delnice že zabeležile močno rast. Čeprav so pravilno zadeli vrh, pa je odločitev, kdaj je pravi trenutek za vstop nazaj, izredno težka. Vedeti moramo, da se svet in podjetja neprestano soočamo s potencialnimi krizami, negativnimi zgodbami in problemi. In tako je videti, da ni nikdar pravi trenutek za nakup delnic.

Danes je situacija zelo podobna. Kriza v Ukrajini in sankcije Rusiji, novi spopadi v Iraku, grožnja višjih obrestnih mer v ZDA – negativnim zgodbam ni videti konca. Vlagatelji, ko so izstopili oziroma imajo željo to narediti (prodati delniške naložbe in sklade z namenom ponovnega vstopa nazaj), se bodo morali soočiti s vprašanjem, kdaj pa je pravi trenutek za ponoven nakup delnic in delniških skladov. Izkušnje in raziskave pričajo, da bodo to zelo verjetno storili, ko bodo delnice mimo dna in krepko višje, torej prepozno.

Najboljša strategija za dolgoročne vlagatelje ostaja postopno varčevanje, saj bodo le tako deležni višjih donosov, ki jih na dolgi rok ponujajo delnice. Lovljenje pravega trenutka za vstop ali izstop pa je strategija, ki poleg načetih živcev skoraj zagotovo ponuja nižje donose. 
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.