Q-V: strategija za dolgoročne vlagatelje in Infond Smart Quality | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Uroš Vek, upravljavec naložb
Uroš Vek, upravljavec naložb
Datum objave
Dne  22.08.2014 09:20

Naložbena strategija Q-V temelji na dveh stebrih, in sicer kvaliteti sredstev podjetja in ceni oz. vrednosti, po kateri lahko družbo kupimo.

 
Naložbena strategija KVALITETA (QUALITY) in VREDNOST (VALUE), v nadaljevanju Q-V, katere začetnik in ikona je Benjamin Graham, je strategija, usmerjena k iskanju kvalitetnih naložb ob hkratnem ugodnem vrednotenju. Danes to strategijo asociiramo z izbiro delnic na podlagi različnih kazalnikov, vendar Graham ni iskal samo poceni naložbe, temveč je bil njegov cilj poiskati in kupiti kvalitetna podjetja po čim nižji ceni. Kot je dejal Graham v svoji knjigi Inteligent Investor:»… uporabi set kriterijev pri nakupu delnic, s katerimi zagotoviš minimalno kvaliteto družbe na podlagi preteklega poslovanja in trenutnega finančnega položaja podjetja ter minimalno kvantiteto v smislu dobička in sredstev na dolar cene.«

Naložbena strategija Q-V temelji na dveh stebrih, in sicer kvaliteti sredstev podjetja in ceni oz. vrednosti, po kateri lahko družbo kupimo. Ob predpostavki ceteris paribus (vse ostalo nespremenjeno) bo podjetje, ki izkazuje nižje operativno tveganje, zadolženost in višjo profitabilnost sposobno na dolgi rok ustvariti višje povprečne dobičke. V finančni literaturi najdemo več člankov in modelov, ki se od avtorja do avtorja razlikujejo glede nabora kriterijev, košarice naložb in obdobja proučevanja, vendar jim je skupno to, da je bila kombinirana strategija KVALITETA in VREDNOST empirično učinkovitejša od strategije zgolj kvalitetnih (QUALITY) naložb oz. zgolj podjetij, ki so nizko vrednotena (VALUE).

Grahamov koncept temelji na sedmih kriterijih, od teh jih je bilo pet usmerjenih v preverjanje kvalitete in dve v vrednost podjetja:
  • podjetje naj bo primerne velikosti z namenom izolacije pred volatilnostjo gospodarstva– npr. nad povprečjem primerjalnega indeksa;
  • močna finančna pozicija: kratkoročni koeficient nad 2 in neto kratkoročna sredstva višja od dolgoročnega dolga;
  • stabilna dobičkonosnost: deset zaporednih let pozitivnega poslovanja;
  • 20 let neprekinjena zgodovina izplačevanja dividend;
  • rast dobička na delnico vsaj tretjino časa v zadnjih 10 letih;
  • zmerni multiplikator dobička (P/E): naj ne bi presegal 15;
  • zmerni multiplikator knjigovodske vrednosti (P/B): naj ne bi presegal 1,5.
Novy – Marx je empirično preverjal Grahamove kriterije za obdobje od julija 1963 do decembra 2012 in ugotovil, da je najboljša izbira strategija, ki vključuje kriterije Q-V hkrati. Investitor, ki poleg vrednotenj upošteva kvaliteto sredstev družbe, uspe ločiti podcenjena podjetja od t.i. »value trap« (to so podjetja, ki so poceni z razlogom). Poceni podjetja, ki so hkrati dobičkonosna, izkazujejo nadpovprečno donosnost v primerjavi s podjetji, ki so zgolj poceni ali dobičkonosna.

Potrebno je poudariti, da ta strategija ni sveti gral z receptom za nadpovprečne donose. Gre za naložbeni koncept kvalitetnih podjetij, ki so ugodno vrednotena in katerih predpostavka je, da bodo na dolgi rok ustvarjala višjo vrednost, ki se bo posledično zrcalila v rasti cene delnice in s tem v nadpovprečnih donosih za investitorje.

Na osnovi pozitivnih empiričnih študij in nadpovprečne donosnosti naložbene strategije Q-V, potrjene s strani več avtorjev, smo se na Infondu odločili, da oblikujemo lasten koncept te strategije. Na podlagi zgodovinske primerjave rezultatov donosnosti in volatilnosti različnih kriterijev smo prišli do ugotovitve, da je najbolj primerna strategija, ki temelji na pregledu podjetij po treh ključnih kriterijih. Prva dva sta iz področja pregleda kvalitete sredstev podjetja, in sicer zadolženost in profitabilnost, medtem ko z zadnjim preverjamo vrednotenje družbe. Koncept Q-V trenutno uporabljamo pri oblikovanju portfelja vzajemnega sklada Infond Smart Quality. Četrtletno naredimo pregled naložb iz indeksa S&P Global 1200 in jih razporedimo glede na kriterije: zadolženost, dobičkonosnost in vrednotenje. Na podlagi tega izberemo 40 najboljših, ki so del portfelja sklada in imajo v portfelju enako utež.


Navedbe v članku temeljijo na naslednjih virih in študijah:
  • Graham, Benjamin. 1973. The Intelegent Investor. Harpers & Row, New York.
  • Quality Control – Susan Trammell, MFS – Quality and Value.
  • Novy-Marx, Robert. 2012. Quality Investing. Simon Graduate School of Business at the University of Rochester, New York.


    Vzajemni sklad,  upravljan skladno s to strategijo od 1.8.2014 dalje:

    >>  Vzajemni sklad Infond Smart Quality

 
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.