Naložbena strategija Q-V temelji na dveh stebrih, in sicer kvaliteti sredstev podjetja in ceni oz. vrednosti, po kateri lahko družbo kupimo. Ob predpostavki ceteris paribus (vse ostalo nespremenjeno) bo podjetje, ki izkazuje nižje operativno tveganje, zadolženost in višjo profitabilnost sposobno na dolgi rok ustvariti višje povprečne dobičke. V finančni literaturi najdemo več člankov in modelov, ki se od avtorja do avtorja razlikujejo glede nabora kriterijev, košarice naložb in obdobja proučevanja, vendar jim je skupno to, da je bila kombinirana strategija KVALITETA in VREDNOST empirično učinkovitejša od strategije zgolj kvalitetnih (QUALITY) naložb oz. zgolj podjetij, ki so nizko vrednotena (VALUE).
Grahamov koncept temelji na sedmih kriterijih, od teh jih je bilo pet usmerjenih v preverjanje kvalitete in dve v vrednost podjetja:
- podjetje naj bo primerne velikosti z namenom izolacije pred volatilnostjo gospodarstva– npr. nad povprečjem primerjalnega indeksa;
- močna finančna pozicija: kratkoročni koeficient nad 2 in neto kratkoročna sredstva višja od dolgoročnega dolga;
- stabilna dobičkonosnost: deset zaporednih let pozitivnega poslovanja;
- 20 let neprekinjena zgodovina izplačevanja dividend;
- rast dobička na delnico vsaj tretjino časa v zadnjih 10 letih;
- zmerni multiplikator dobička (P/E): naj ne bi presegal 15;
- zmerni multiplikator knjigovodske vrednosti (P/B): naj ne bi presegal 1,5.
Potrebno je poudariti, da ta strategija ni sveti gral z receptom za nadpovprečne donose. Gre za naložbeni koncept kvalitetnih podjetij, ki so ugodno vrednotena in katerih predpostavka je, da bodo na dolgi rok ustvarjala višjo vrednost, ki se bo posledično zrcalila v rasti cene delnice in s tem v nadpovprečnih donosih za investitorje.
Na osnovi pozitivnih empiričnih študij in nadpovprečne donosnosti naložbene strategije Q-V, potrjene s strani več avtorjev, smo se na Infondu odločili, da oblikujemo lasten koncept te strategije. Na podlagi zgodovinske primerjave rezultatov donosnosti in volatilnosti različnih kriterijev smo prišli do ugotovitve, da je najbolj primerna strategija, ki temelji na pregledu podjetij po treh ključnih kriterijih. Prva dva sta iz področja pregleda kvalitete sredstev podjetja, in sicer zadolženost in profitabilnost, medtem ko z zadnjim preverjamo vrednotenje družbe. Koncept Q-V trenutno uporabljamo pri oblikovanju portfelja vzajemnega sklada Infond Smart Quality. Četrtletno naredimo pregled naložb iz indeksa S&P Global 1200 in jih razporedimo glede na kriterije: zadolženost, dobičkonosnost in vrednotenje. Na podlagi tega izberemo 40 najboljših, ki so del portfelja sklada in imajo v portfelju enako utež.
Navedbe v članku temeljijo na naslednjih virih in študijah:
- Graham, Benjamin. 1973. The Intelegent Investor. Harpers & Row, New York.
- Quality Control – Susan Trammell, MFS – Quality and Value.
- Novy-Marx, Robert. 2012. Quality Investing. Simon Graduate School of Business at the University of Rochester, New York.
Vzajemni sklad, upravljan skladno s to strategijo od 1.8.2014 dalje:>> Vzajemni sklad Infond Smart Quality