Rusija znova na robu recesije | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
mag. Jure Dubravica, direktor sektorja upravljanja naložb
mag. Jure Dubravica, direktor sektorja upravljanja naložb
Datum objave
Dne  21.03.2014 10:24

Prihodnost ruske borze je v veliki meri odvisna od prihodnjega razvoja dogodkov na Krimu

 
Medtem ko se Rusija zapleta v mednarodni spor glede Krima, so delničarji na domači borzi vse bolj nesrečni. V letošnjem letu so delnice ruskih družb ene najslabših na svetu. Indeks MSCI Russia Index je od začetka leta padel za več kot 20 % (indeks meri uspešnost v USD), s čimer delnice ruskih družb utrjujejo položaj najcenejših na svetu. Povprečna 4,2 % dividendna donosnost celo presega vrednosti kazalnika P/E (cena delnice / dobiček na delnico). Kazalnik P/B (cena delnice / knjigovodska vrednost na delnico) se je trenutno ustalil pri vrednosti 0,6. Za primerjavo, omenjeni kazalnik za delnice družb z razvitih trgov znaša v povprečju 2,1, skupine držav v razvoju pa 1,4.

Gibanje indeksa MSCI Russia Index (izražen v USD)
Ti podatki govorijo o izredno visoki meri nezaupanja vlagateljev v rusko državo, politiko in posledično gospodarstvo. Nezaupanje do ruskega trga kapitala je bilo prisotno že pred krizo v Ukrajini, z letošnjimi dogodki na Krimu pa se je le še poglobilo. Po ocenah analitikov družbe Capital Economics je v letošnjem letu Rusiji spolzelo že za 50 milijard ameriških dolarjev kapitala, kar je ekvivalentno 2,5 % BDP. Prihaja do preklica prvih javnih izdaj delnic (IPO), preklica pogajanj o posojilih, padca cen vrednostnih papirjev,… S takšnim tempom bi lahko v prvem kvartalu letošnjega leta izpuhtelo za več kot 70 mrd USD (3,2 % ruskega BDP).

Rubelj je v primerjavi z ameriškim dolarjem od začetka leta izgubil okrog  10 % in dosega najnižje vrednosti. Rusija je v preteklem desetletju uspela okrepila devizne rezerve na okrog  500 mrd USD, kar daje nekaj stabilnosti v trenutnih razmerah. Posledice valutnega zdrsa hitro občutijo tudi navadni državljani, ko kupujejo uvožene dobrine, ki predstavljajo približno 40 % potrošnje. Centralna banka poskuša nekoliko gasiti obstoječo situacijo in dviguje ključno obrestno mero, ki znaša že 7 %. Glede na vse skupaj lahko Rusija ponovno zdrsne v recesijo, kar pri tako šibki gospodarski rasti, ki je bila prisotna še pred zapleti v Ukrajini, ne bo presenečenje. Po zadnjem podatku iz septembra 2013 je ta znašala le 1,2 %.

Prihodnost dogajanja na ruski borzi je v veliki meri odvisna od razvoja zadnjih dogodkov. V cenah delnic je dovolj prostora za rast, vendar je potreben nek pozitiven sprožilec, ki bi lahko vsaj do neke mere povrnil zaupanje investitorjev. Pozitivno bi bilo že, da se zadeve okoli Krima ne poglabljajo, temveč čim prej umirijo in odprejo prostor mednarodnemu dialogu. Gospodarska prepletenost Rusije in zahodnih držav je velika in vsako resno uvajanje sankcij iz katerekoli strani škoduje vsem. Ali kot je nazorno dejal Philip Missfelder, član nemške vladajoče stranke (CDU): »Pri uvajanju sankcij moramo biti pozorni, da ne zarežemo v lastno meso«. Enako velja tudi za rusko stran, kar povečuje kompleksnost nastale situacije. 
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.