Prevzem Covidiena je še en v vrsti podobnih, katerih skupna motivacija so nižji davki. Pred njim je podoben odmeven prevzem želel izpeljati ameriški farmacevt Pfizer, ki ga je zanimala angleška AstraZeneca. Pfizer bi samo s spremembo sedeža pri davkih prihranil kar 1 mrd USD na leto. V zadnjih osem letih je podobno strategijo ubralo kar nekaj velikih ameriških podjetij, med drugimi Oracle, Microsoft in Johnson & Johnson. V povprečju so znižali davčni račun za dobro četrtino in prav za toliko povišali svoje dobičke. Močnejši trend odrekanja »ameriškemu državljanstvu« je zaznati vse od leta 2012, v zadnjem obdobju je bilo podobnih primerov kar 14. Po ocenah Bloomberga imajo ameriška podjetja v tujini kar 2 trilijona USD denarnih sredstev, zato so ZDA do tega davčnega manevra postale precej kritične. Politični pritiski za spremembo zakona se vrstijo že vrsto let in zakon je že doživel vrsto popravkov, ni pa odpravil davčne inverzije s pomočjo prevzema druge družbe v tujini. Nedavni poskus spremembe sedeža farmacevtskega velikana je znova zbudil pozornost kongresa in razprava o odpravi »luknje« v zakonu je spet močno aktualna. Demokratski senator Carl Levin namerava kongresu predstaviti predlog zakona, ki bo omejil tovrstno prakso. Predlagani zakon naj bi veljal retrogradno od maja 2014, kongres pa si z njim obeta zadržati 19,5 mrd USD davkov v naslednjih 10 letih. Poznavalci ocenjujejo, da bi se o novem zakonu kongres lahko izrekel že prihodnji teden.
Delež ustvarjenih denarnih sredstev multinacionalk glede na domicil (v 1Q 2014)

Investicijski bankirji in odvetniki se dobro zavedajo, da se pravila igra lahko kaj hitro spremenijo, zato strankam svetujejo, naj pohitijo. Strategija davčne inverzije bo v primeru Medtronica sprostila 14 mrd USD sredstev, ki so bila ustvarjena zunaj ZDA, in Medtronic jih namerava investirati zunaj ZDA. Z arbitražo različnih davčnih okolij Medtronic pravzaprav zasleduje cilj maksimiranja svojega dobička, kar je želena lastnost med delničarji. Po podatkih z Bloomberga je 8 od 14 podjetij, ki so v zadnjem času preselila svoje sedeže, v povprečju preseglo donos svetovnega indeksa MSCI World za 14,6 %. Večina je največ na svoji vrednosti pridobila neposredno po objavi.
Delnice Covidiena, Medtronica, Pfizerja in AstraZeneca, Johnson&Johnson, Oracle in Microsoft, se nahajajo v portfeljih skladov Infond Zdravstvo, Infond ZDA. Infond Globalni uravnoteženi, Infond Razviti trgi, Infond Družbeno odgovorni, Infond Globalni fleksibilni, Infond Delniški, Infond Globalni defenzivni, Infond Dividendni, Infond Globalni delniški, Infond Smart Quality in Infond Tehnologija.