S prevzemi tudi do nižjih davkov | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
mag. Barbara Gačnik, namestnica direktorja sektorja upravljanja naložb
mag. Barbara Gačnik, namestnica direktorja sektorja upravljanja naložb
Datum objave
Dne  02.07.2014 09:25

Objavljeno v Delo Posel & denar 23. junija 2014

 
V začetku tedna je ameriški izdelovalec medicinske opreme  Medtronic objavil prevzem irskega konkurenta Covidien. Prevzem je vreden 42,9 mrd USD, združeno podjetje pa bo postalo drugi največji proizvajalec medicinske opreme na svetu, takoj za Johnson & Johnson. Prevzem je zelo razveselil delničarje Covidiena, saj prevzemna ponudba pomeni 29 % premijo na zadnji zaključni tečaj,  delničarji Medtronica  pa si zaradi združitve lahko obetajo 850 milijonov USD prihrankov do leta 2018, s spremembo sedeža podjetja pa tudi nižje davke.  Prav slednje pa ni prav nič všeč »stričku Samu«.

Prevzem Covidiena je še en v vrsti podobnih, katerih skupna motivacija so nižji davki. Pred njim je podoben odmeven prevzem želel izpeljati ameriški farmacevt Pfizer,  ki ga je zanimala angleška AstraZeneca. Pfizer bi samo s spremembo sedeža pri davkih prihranil kar 1 mrd USD na leto. V zadnjih osem letih je podobno strategijo ubralo kar nekaj velikih ameriških podjetij, med drugimi Oracle, Microsoft in Johnson & Johnson. V povprečju so znižali davčni račun za dobro četrtino in prav za toliko povišali svoje dobičke.  Močnejši  trend  odrekanja »ameriškemu državljanstvu« je zaznati vse od leta 2012, v zadnjem obdobju je bilo podobnih primerov  kar 14. Po ocenah Bloomberga imajo ameriška podjetja v tujini kar 2 trilijona USD denarnih sredstev, zato so ZDA do tega davčnega manevra postale precej kritične. Politični pritiski za spremembo zakona se vrstijo že vrsto let in zakon je že doživel vrsto popravkov, ni pa odpravil davčne inverzije s pomočjo prevzema druge družbe v tujini.  Nedavni poskus spremembe sedeža farmacevtskega velikana je znova zbudil pozornost kongresa in razprava o odpravi »luknje« v zakonu  je spet močno aktualna.  Demokratski senator Carl Levin namerava kongresu predstaviti predlog zakona, ki bo omejil tovrstno prakso.  Predlagani zakon naj bi veljal retrogradno od  maja 2014, kongres pa si z njim obeta zadržati 19,5 mrd USD davkov v naslednjih 10 letih. Poznavalci ocenjujejo, da bi se o novem zakonu kongres lahko izrekel že prihodnji teden.

Delež ustvarjenih denarnih sredstev multinacionalk glede na domicil (v 1Q 2014)

Investicijski bankirji in odvetniki se dobro zavedajo, da se pravila igra lahko kaj hitro spremenijo, zato strankam svetujejo,  naj pohitijo. Strategija davčne inverzije  bo v primeru Medtronica  sprostila 14 mrd USD sredstev, ki so bila ustvarjena zunaj ZDA, in Medtronic jih namerava investirati zunaj ZDA.  Z arbitražo različnih davčnih okolij Medtronic pravzaprav zasleduje cilj maksimiranja svojega dobička, kar je želena lastnost med delničarji.  Po podatkih z Bloomberga je 8 od 14 podjetij, ki so v zadnjem času preselila svoje sedeže, v povprečju preseglo donos svetovnega  indeksa MSCI World za 14,6 %. Večina je največ na svoji vrednosti pridobila neposredno po objavi.

Delnice Covidiena, Medtronica, Pfizerja in AstraZeneca, Johnson&Johnson, Oracle in Microsoft,  se nahajajo v portfeljih skladov Infond Zdravstvo, Infond ZDA. Infond Globalni uravnoteženi, Infond Razviti trgi, Infond Družbeno odgovorni, Infond Globalni fleksibilni, Infond Delniški, Infond Globalni defenzivni, Infond Dividendni, Infond Globalni delniški, Infond Smart Quality in Infond Tehnologija. 
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.