Se bo volatilnost nadaljevala? | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
mag. Barbara Gačnik, upravljavka naložb
mag. Barbara Gačnik, upravljavka naložb
Datum objave
Dne  05.04.2011 12:15

9. marca 2009 je indeks S&P dosegel svoje dno pri dobrih 676 točkah.

 
Danes (4. aprila 2011) je indeks vreden prek 1330 točk, kar pomeni več kot 96 % rast. Zato se vedno bolj sprašujemo, ali ima borzni bik še kaj sape. V preteklih dveh letih se je spremenilo marsikaj. Podjetja so v bistveno boljši kondiciji, kot so bila pred dvema letoma. Močno so zmanjšala število zaposlenih, oklestila stroške in prenekatera so kljub recesiji ohranila relativno visoke dobičke. Pred njimi je zdaj večji izziv. Stroškov v nedogled ne gre klestiti, zato je za ohranitev dobičkov v bodoče potrebno dosegati rast prihodkov. To pa je v močno spremenjenem okolju bistveno težja naloga. Razmere zapletajo tudi podražitve nafte, žit, kovin in energije, ki pomenijo dodaten pritisk na dvig prodaje, da se ohrani oziroma preseže nivo preteklih dobičkov. Potrošnik je pri zapravljanju še vedno previden. Visoka stopnja brezposelnosti v razvitih državah pomeni, da podjetja na potrošnika v polni moči, kot so jo poznali pred krizo, še ne morejo računati. 

Ali je torej realno pričakovati višje prihodke, medtem ko se vse draži in potrošnik troši zelo previdno, gospodarstva pa se le počasi pobirajo iz recesije?
Je. Ekonomska aktivnost razvijajočih se držav je stabilna in nadpovprečno visoka. Dodatno razveseljuje podatek, da njihovo okrevanje v veliki meri temelji na njihovi notranji moči, domačem potrošniku.  Po podatkih World Bank naj bi se BDP Kitajske in Indije v letošnjem letu povečal za več kot 8 %, v Indoneziji naj bi BDP porasel za dobrih 6 %, Brazilija, Mehika in Rusija pa naj bi svoj BDP povečale med 4 in 5 %. V omenjenih državah se krepi srednji razred, višajo se jim razpoložljivi dohodki in s tem povpraševanje po različnih dobrinah. Vpliv teh trgov na globalno okrevanje ni zanemarljiv.  

Na drugi strani ne moremo mimo nemirnega Bližnjega vzhoda. Politični nemiri v teh državah imajo predvsem vpliv na ceno črnega zlata, kar sproža pomisleke o nadaljnjem okrevanju gospodarstva.  Kako dolgo bo tlelo na Bližnjem vzhodu, si ne upa napovedovati nihče. Daje pa slutiti, da se cene nafte letos ne bodo bistveno znižale, kar je voda na mlin surovinsko bogatim razvijajočim se državam.

Iz zgoraj povedanega je možno izluščiti le, da trgi ostajajo volatilni. Delniški tečaji so se sicer dvignili od dna, še vedno pa je prisotna določena stopnja negotovosti.
  
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.