Pretekli mesec so po rasti izstopali skladi, ki nalagajo v delnice iz t.i. hitro razvijajočih se držav. V samo ospredje so stopili BRIC skladi, kjer je sklad, ki ga upravljamo (Infond Trgi v razvoju), v mesecu dni zrasel za 6,7 % in je po večletnem rezultatu daleč najboljši izmed vseh BRIC skladov, ki se tržijo v Sloveniji. Gre za delniški sklad, ki nalaga v delnice družb iz Brazilije, Rusije, Indije in Kitajske. Pretekla leta so sicer daleč od tega, kar bi si vlagatelji v BRIC regijo želeli. Dogajanje na delniških trgih teh držav se posledično odraža na skladih, ki tja nalagajo. Države se po eksplozivni gospodarski rasti preteklega desetletja oz. dveh soočajo z lastnimi težavami, predvsem strukturne narave. Kapitalski trgi so po svoji naravi surovi in vsak neželen razvoj dogodkov kaznujejo, marsikdaj bolj, kot je potrebno. Pritisk na delnice družb iz BRIC držav je bil tolikšen, da jih je prestavil daleč pod lastna dolgoročna povprečja in pod povprečja družb iz t.i. razvitih trgov. Privlačnost z vidika vrednotenj ostaja. O tem smo podrobneje pisali v mesecu maju, v članku z naslovom »Ne pozabite trgov v razvoju«.
Svetla zvezda letošnjega leta je Indija in nov premier Narendra Modi. Največje volitve na svetu so sprožile val optimizma na kapitalskih trgih in na oblast prinesle stranko, ki je sama uspela pridobiti večino. Kot zanimivost, glede na to, da je Indija ogromna država z velikim številom volivcev, so v Modijevi stranki organizirali javne nagovore tako, da se je Modi lahko pojavil na več koncih Indije hkrati. To so dosegli z uporabo hologramske tehnologije, kar je dodatno pripomoglo k popularnosti stranke. Popularne teme v Indiji so korupcija, inflacija, primanjkljaj tekočega računa, padanje gospodarske rasti, padanje vrednosti nacionalne valute, slaba infrastruktura, nedelovanje vlade,… Pričakovanja volivcev in udeležencev kapitalskih trgov so visoka, kar postavlja Modija pred zelo zahtevno in odgovorno nalogo.
Rusija je v nasprotju z Indijo v letošnjem letu poskrbela za negativen pritisk na tečaje. Zapletli so se v ukrajinsko krizo, kar je sprožilo neodobravanje s strani zahodnih držav, beg kapitala in gospodarske ter politične sankcije. O tem smo podrobneje pisali že marca v članku z naslovom »Rusija znova na robu recesije«. V zadnjem mesecu je prisotno nekakšno umirjanje razmer, kar se pozna tudi na kapitalskih trgih, kjer so delnice poskočile v povprečju za okrog 12 %.
Brazilske delnice so bile v mesecu maju v povprečju rahlo negativne. Pozornost iz kapitalskih trgov se počasi preusmerja na svetovno nogometno prvenstvo, kjer veljajo za favorite. Padec gospodarske rasti, inflacija, nezadovoljstvo glede investicij v stadione in bližajoče se volitve so zadosten razlog za številne proteste, ki se odvijajo v Braziliji.
Kitajska predstavlja osrednje tveganje držav v razvoju. Predvsem ali ji bo uspel miren prehod v gospodarski model, ki temelji na domači potrošnji. Gospodarska rast se postopoma spušča na nižje nivoje. Inflacija zaenkrat ne predstavlja težav. Zadnji podatek indeksa PMI, ki je vodilni pokazatelj gospodarske aktivnosti, priča o trenutni stabilizaciji gospodarskih razmer, kar je dobrodošel podatek.
Več o skladu >>
Infond Trgi v razvoju
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: