Obveznice sodijo med naložbe s stalnim donosom, ki prinašajo imetniku obveznice obresti za posojen denar v obliki kupona ter vračilo glavnice ob dospetju obveznice. Obveznost izplačila tako obresti kot glavnice ostaja nespremenjena ne glede na uspešnost poslovanja izdajatelja obveznice. Zato obveznice imenujemo tudi dolžniški vrednostni papir. Zaradi vnaprej znanega denarnega toka, ki ga prinašajo vlagatelju, in poplačila terjatev pred lastniki podjetja (delničarji) v primeru stečaja izdajatelja so obveznice praviloma manj volatilne od delnic. Obvezniški skladi, ki nalagajo sredstva v tovrstne naložbe, so zato zelo koristno dopolnilo delniškim skladom, saj so obvezniški skladi običajno najbolj donosni ravno v obdobjih, ko so delniški skladi najmanj donosni.
Obvezniški sklad je torej nujen del vsakega naložbenega portfelja, saj uravnava njegovo tveganost. V njem lahko vlagatelji zavarujejo dotlej dosežene donose v času pred izplačilom, nenazadnje pa je zelo primeren za umik sredstev iz višje tveganih skladov v času negotovosti na kapitalskih trgih. Nadalje je obvezniški sklad namenjen vlagateljem, ki pričakujejo stalno unovčljivost (likvidnost) naložbe, kar jim vlaganje v obvezniški sklad tudi omogoča.
V Sloveniji je bilo v obvezniških skladih konec meseca maja 2012 dobrih 88 milijonov evrov sredstev. Glede na celotna sredstva v upravljanju domačih DZU obvezniški skladi predstavljajo le 4,92 % vseh sredstev vlagateljev v vzajemnih skladih. Po podatkih Evropskega združenja upravljavcev premoženja (EFAMA) so imeli vlagatelji v Evropski uniji konec leta 2011 v obvezniških skladih kar 27 % vsega premoženja, naloženega v sklade. Slovenski vlagatelji torej sprejemajo višje naložbeno tveganje kot evropski. Tveganje, da bo vlagatelj med varčevanjem ustvaril drugačno donosnost od pričakovane, kar predstavlja naložbeno tveganje, se lahko s pomočjo obvezniškega sklada pomembno zniža.
Pri odločitvi o vlaganju v obvezniški sklad je potrebno predhodno preveriti naložbeno politiko sklada ter v naložbeni portfelj vključiti sklad s primerno strukturo naložb. Glede na to, da evropski dolžniški krizi ni videti konca, je smotrno v naložbeni portfelj vključiti sklad, ki sredstva nalaga pretežno v segment podjetniških obveznic naložbenega razreda. Stopnja neplačil obveznosti podjetij iz naslova kuponov ostaja nizka, zaradi visokega povpraševanja vlagateljev po tovrstnih obveznicah pa se znižuje njihova zahtevana donosnost. Posledično se znižuje tudi obrestno breme za podjetja, ki obveznice izdajajo.
Infond Bond, obvezniški podsklad, sredstva nalaga pretežno v obveznice, ki so nominirane v evrih, ter v obvezniške ciljne sklade. Naložbe sklada niso panožno ali geografsko omejene. Z dnem 15. 06. 2012 je imel sklad 97,39 % sredstev v vrednostnih papirjih domačih in tujih izdajateljev, ki so geografsko razpršene. Državne (7,03 %) in podjetniške (79,21 %) obveznice trenutno predstavljajo 86,24 % sredstev sklada, 11,15 % sredstev sklada pa obvezniški ciljni skladi. Sklad je v letošnjem letu do vključno 15. 06. 2012 dosegel 4,86 % donos. Več o skladu: Infond Bond
mag. Rene Redžič
upravljavec naložb
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: