Infond ZDA je v letošnjem letu ustvaril dobrih 12 % donosa. Največji del portfelja, slabih 19 %, predstavljajo naložbe iz panoge informacijske tehnologije, ki so v letošnjem letu porasle za dobrih 16 %, sledijo naložbe iz panoge financ, ki predstavljajo 16 % portfelja in so k skupnemu donosu prispevale s svojo 15 % rastjo, tretja največja panoga, kateri so izpostavljene naložbe sklada, pa je zdravstvo - to predstavlja slabih 14 %, panoga pa je bila najdonosnejša v letošnjem letu, delnice so porasle za dobrih 25 %.
Konec meseca avgusta je indeks S&P 500 presegel magičnih 2.000 točk. Indeks je za rast iz 1.000 na 2.000 točk potreboval kar 16 let, pojavljajo pa se že napovedi, da naj bi indeks mejo 3.000 točk dosegel bistveno hitreje in sicer do leta 2020. Podlaga za takšne napovedi so pričakovanja , da se bo makroekonomsko okrevanje v ZDA nadaljevalo. Ameriško gospodarstvo okreva že zadnjih pet let, rast BDP je v drugem kvartalu tega leta znašala 4,2 %, boljši od pričakovanih so bili tudi zadnji četrtletni rezultati družb. Zaupanje potrošnikov je na najvišji ravni v zadnjih sedem letih, rastejo naročila trajnih dobrin, porasel je proizvodni indeks, stopnja brezposelnosti je padla na 6,1 %. Vse to pozitivno vpliva na napovedi in pričakovanja glede ameriškega gospodarstva.

Analitiki pričakujejo, da bo indeks S&P leto zaključil nad 2.000 točk, pričakovani P/E indeksa znaša 15,7, kar je pod dolgoletnim povprečjem, ki znaša 16,6. Moment trga je močan, z vse višjo rastjo pa sta negotovost vlagateljev in strah pred morebitno korekcijo vse večja. Pomembno psihološko oviro predstavljajo geopolitična trenja na Bližnjem vzhodu in Ukrajini, slaba ekonomska slika v Evropi in nerešeni problemi trga nepremičnin v največji azijski ekonomiji Kitajski. Ob tem naj samo spomnim na besede profesorja iz Wharton School, Jeremya Siegel-a, ki je dejal, da trgi »plezajo« po zidu skrbi; če nikogar nič ne skrbi, potem že vsi investirajo na trgu in zato novih investitorjev ne moremo pričakovati.
Več o skladu >> Infond ZDA