Infond Europa je v obdobju od 1.1.2015 – 31.7.2015 dosegel donos v višini 15,48 %. In čeprav vrednotenja evropskih delnic na prvi pogled niso več nizka, saj znaša pričakovan PE za evropski delniški indeks 16,7, kar je nad dolgoročnim povprečjem, ostajajo zanimive z vidika, da imajo evropska podjetja največ potenciala za rast dobičkov v prihodnjih letih. Dobičkonosnost evropskih podjetij je daleč pod zgodovinskimi povprečji. Če primerjamo z ameriškimi delnicami, kjer so profitne marže na zgodovinsko najvišjih ravneh, pa so v Evropi s približno 6 % oz. okoli 4 odstotne točke pod zadnjim vrhom. Najbolj zaostajajo v perifernih državah, kot sta italija in Španija ter v sektorjih finančnih storitev in bank. Prav v teh državah in sektorjih ostaja največji potencial za nadaljnjo okrevanje dobičkov.
Slika 1: Gibanje profitne marže podjetij indeksa STOXX Europe 600 v %

Da smo na pragu večletnega okrevanja dobičkov evropskih podjetij, pričajo rezultati v drugem četrtletju, saj so podjetja iz evroobmočja za 17 % povečala dobiček v primerjavi z drugim četrtletjem 2014. Gre za pospešitev rasti iz prvega četrtletja, ko so bili dobički višji za 11 %. Na drugi strani pa bodo ameriška podjetja doživela prvi padec dobičkov po tretjem četrtletju 2012. Razlogi za to divergenco ostajajo, saj pričakujemo, da bo ameriški dolar ostal močan nasproti evru v naslednjih četrtletjih glede na različne poti ameriške in evropske centralne banke. Poleg tega ne pričakujemo, da bi se cene nafte in ostalih surovin hitro popravile.
Vlagateljem tako še naprej priporočamo, da imajo večji delež delniškega portfelja naloženega v evropskih delnicah, do katerih lahko dobijo izpostavljenost s skladom Infond Europa.
Več o skladu >> Infond Evropa