So visoke dividende zanka? | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Sara Mravlje, analitik naložb
Sara Mravlje, analitik naložb
Datum objave
Dne  18.10.2012 09:49

Visoki dividendni donosi so zelo privlačni, toda ali so zadosten razlog za odločitev?

 
V času nizkih obrestnih mer se je veliko investitorjev obrnilo na sektor telekomunikacij in javnih storitev, kjer so visoki dividendni donosi veliko bolj privlačni. 

Telekomunikacije
Posledično so na ameriškem trgu telekomunikacijski 'bluechipi', kot sta AT&T in Verizon, letos dosegali višave. Še bolje se je odrezala delnica kabelskega ponudnika Comcast, ki je letos dosegla najvišjo točko od leta 1990, ko smo bili priča 'telekomunikacijskemu balončku'. Tako Verizon kot AT&T sta v drugem letošnjem kvartalu beležila rekordne marže.
Vendar panoga ni brez težav. V drugi polovici leta se, kar se tiče marž, pričakujejo pritiski predvsem na brezžično mobilno telefonijo, zaradi visokih subvencijskih stroškov ob novi evforiji iPhon-a 5. Pritisk bo trajal vse dokler bo en sam telefon (iPhone) imel večinski tržni delež, ki še vedno narašča. Nov model se prodaja po enaki ceni kot njegov predhodnik, kar  za operaterje pomeni enako visoke subvencije in enake marže. Največji izziv za Apple je bila Španija, kjer je tamkajšnje največje telekomunikacijsko podjetje Telefonica ustavila subvencioniranje mobilnih telefonov, čemur pa so tudi konkurenti kot sta Vodafone in Yoigo hitro sledili. Španski operaterji so ocenili, da ob tako visoki brezposelnosti v državi s subvencioniranjem nakupa telefonov ne bodo bistveno povečali števila naročnikov. Nasprotno pa je  France Telecom  strategijo subvencioniranja obdržal, kar je  pripomoglo k povečanju števila novih uporabnikov. Prav zaradi tega je zelo verjetno, da bodo tudi drugi evropski operaterji to taktiko zaenkrat obdržali.
Večina evropskih operaterjev se sicer trenutno ubada predvsem z manjšanjem dolga, ki je ob prihodkih, ki stagnirajo, in nižjih maržah še posebej boleč. Zaradi tega so evropska telekomunikacijska podjetja precej zaostala za ameriškimi. Ta slika se utegne obrniti takoj, ko se bodo razmere v Evropi začele izboljševati. 

Javni sektor
Tudi v sektorju javnih storitev smo v letošnjem letu priča številnim vzponom in padcem. Junija letos so se cene plina in električne energije v večini vzhodnih držav ZDA znižale za 5 - 10 %, kar predstavlja dodaten pritisk na ponudnike električne energije s posledično nižjim dobičkom.
Nizke obrestne mere so številnim javnim podjetjem zadnja tri leta omogočale 'veter v hrbet', vendar pazljivost ne bo odveč. Nižanje cen plina in električne energije škoduje številnim, tudi največjim ponudnikom javnih storitev. Sektor javnih storitev je to poletje beležil najslabše donose izmed vseh sektorjev  v indeksu S&P 500. Zaradi slabše makroekonomske slike je za podjetja javnih storitev v naslednjih dveh letih pričakovan povečan pritisk na poslovanje. Tudi če obrestne mere ostanejo nizke, bodo državni regulatorji tisti, ki bodo nižali dobiček teh podjetij. Tako je povprečna ciljna donosnost na kapital v drugem letošnjem kvartalu padla na najnižjo stopnjo v zadnjih 20-ih letih, na 9,9 %. 

Ameriški indeks S&P 500 je v letošnjem letu porasel za 21,2 % merjeno v USD, sektor telekomunikacij se je v ZDA odrezal bolje, porasel je za 26,9 %, sektor javnih storitev pa je zaostal, ustvaril je le 7,4 % donos. Evropa kaže drugačno sliko.  Evropski indeks Euro Stoxx 50 je od začetka leta pridobil 15,42 %, merjeno v EUR, javne storitve in telekomunikacije pa so po donosih na samem repu - prve so porasle za 7,92 %, telekomunikacije pa so celo ustvarile izgubo v višini 1,6 %. 

Zaradi pričakovanega pritiska na marže in nestabilnega makrookolja, še posebej v Evropi, naj sektorja telekomunikacij in javnih storitev predstavljata manjši delež vašega portfelja in to kljub vabljivim dividendnim donosom. 
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.