V pričakovanju višjih obrestnih mer | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Aleš Šoba, CFA, upravljavec - analitik
Aleš Šoba, CFA, upravljavec - analitik
Datum objave
Dne  18.06.2015 14:27

Jeseni nas čaka prvi FED-ov dvig obrestnih mer po letu 2006

 
Eden najbolj pričakovanih dogodkov letošnjega leta, vsaj kar se tiče finančnih trgov, je pričakovani prvi dvig ključne obrestne mere ameriške centralne banke (FED), ki bi pomenil dokončno slovo od nekonvencionalne monetarne politike, ki se je vodila vse od velike gospodarske in finančne krize v letu 2008. Zadnja pričakovanja nakazujejo, da bo september tisti mesec, kjer bomo končno dočakali nov ciklus dvigovanja obrestnih mer. Seveda, če ne bomo vmes doživeli kakšnega šoka (Grexit) ali pa se bo ameriško gospodarstvo nepričakovano ohladilo. Seveda se postavlja vprašanje ali je ameriško gospodarstvo pripravljeno na višje obrestne mere, in kako se bodo odzvale ameriške delnice, kjer so eden glavnih argumentov, zakaj so danes vrednotenja višja kot v preteklosti, prav izjemno nizke obrestne mere.

Najprej poglejmo, kakšna so trenutna pričakovanja glede prvega dviga in poti, kje bi lahko bila ključna obrestna mera v prihodnje. Projekcije z zadnjega srečanja v juniju nakazujejo, da bi lahko do konca leta videli obrestno mero pri 0,625 %, kar pomeni, da lahko pričakujemo dva dviga, v septembru in decembru. Konec leta 2016 naj bi znašala ključna obrestna mera 1,625 %, konec 2017 pa 2,875 %. Na dolgi rok se pričakuje, da se bo ustalila pri 3,75 %, kar je daleč pod nivoji iz preteklih ciklov. V spodnjem grafu vidimo gibanje ključne obrestne mere po letu 1970.



Če pogledamo zgodovino preteklih ciklov dvigovanja obrestnih mer, smo lahko mirni. Še najslabše so se delnice odrezale 6 mesecev pred prvim dvigom, kjer so v povprečju pridobile 0,4 %. Medtem, ko so delnice prvi mesec po dvigu in v obdobju med dvigovanjem obrestnih mer, zabeležile solidno rast v višini 3,7 % oziroma 16,1 %. Seveda je vsak cikel poglavje zase in verjetno bo tudi ta nekoliko drugačen, pa vendar na podlagi zgodovine je ves strah pred višjim obrestnimi merami odveč.



Raziskave so tudi pokazale, da se v času dvigovanja obrestnih mer mnogo bolje odrežejo delnice zunaj ZDA (Evropa, Azija), ki so v povprečju presegle donos ameriških. Glede na to, da sta evropska in japonska centralna banka šele sredi izvajanja kvantitativnega sproščanja in sta še daleč ob prvega dviga, lahko pričakujemo, da bodo tudi v tej epizodi presegle donos ameriških.

Letos lahko torej pričakujemo prvi dvig ključne obrestne mere, kar pa ne pomeni nič tragičnega. Pričakovanja so, da bodo ti dvigi počasni in da se bodo obrestne mere ustalile daleč pod zgodovinskimi povprečji. Poleg tega so pretekli cikli dvigovanja bili pozitivni za ameriške delnice. Še bolje so se odrezale delnice zunaj ZDA (Evropa, Azija). Na podlagi tega še naprej priporočamo, da vlagatelji ohranijo višjo izpostavljenost do delnic kot do obveznic,  z večjo utežjo v evropskih in japonskih delnicah. 
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.