Večina indeksov je namreč prvi mesec trgovanja zaključila pozitivno. Razlogi so v nizkih centralno-bančnih obrestnih merah, izboljševanju makroekonomske slike, predvsem ameriškega in svetovnega gospodarstva, ter v pričakovanju dobrih poslovnih rezultatov podjetij.
Evropske države, ki spadaj v t.i. skupino PIIGS – Portugalska, Irska, Italija, Grčija in Španija (to je skupina držav v EMU z največjim javnim dolgom), so letos beležile najvišjo rast. Kitajska je namreč izrazila nadaljnjo pripravljenost vlagati presežke deviznih rezerv v španske državne in bančne obveznice. S tem je izkazala zaupanje v finančni položaj Španije in vsaj kratkoročno pomirila mednarodni kapitalski trg.
Svetovna gospodarska rast je pozitivna. Na Kitajskem je v letu 2010 znašala 9,8 %. V tretjem kvartalu 2010 je na medletni ravni v Indiji znašala 8,9 %, v Nemčiji 3,9 % in ZDA 3,2 %. Industrijska proizvodnja je na letni ravni v vseh državah skupine G-7 zrasla. Največjo rast so beležile Nemčija z 11,1 %, Francija 6 % in ZDA 5,9 %. Prav tako raste zaupanje potrošnikov. V Nemčiji se je povzpelo na najvišjo raven v zadnjih treh letih. Pričakovanja ekonomistov glede rasti gospodarske aktivnosti v ZDA so se v zadnjih mesecih dvignila. V letu 2011 pričakujejo gospodarsko rast vsaj 3,2 %, medtem ko je ta ocena oktobra znašala 2,5 %. Napovedi gospodarske rasti so dvignili v Nemčiji, in sicer na 2,3 %. Razlogi za optimizem so v pričakovanju višje domače potrošnje in nižje brezposelnosti. Prodaja na drobno se je decembra v ZDA povzpela na ravni pred finančno krizo. Na drugi strani je brezposelnost v Nemčiji na najnižjih ravneh v zadnjih desetih letih.
Svetovno gospodarstvo je na dobri poti okrevanja vendar še obstajajo izzivi, kot so tveganje visoke inflacije in visoka brezposelnost v ZDA. V prihodnje se bodo razvita gospodarstva soočila s problemom inflacije v kolikor centralne banke ne bodo sposobne pravočasno dvigniti obrestne mere in prenehati s kvantitativnim sproščanjem. Razvijajoče države, kot so Kitajska in Indija se s tem problemom že soočajo in ga rešujejo z dvigom obrestnih mer ter obveznih rezerv poslovnih bank.
Vlagatelji so na splošno optimistični, kar potrjuje zadnja raziskava informacijskega portala Bloomberg. Vlagatelji, upravljavci skladov in analitiki napovedujejo nadaljnjo gospodarsko rast. Dve tretjini vprašanih meni, da bo indeks S&P 500 v naslednjih šestih mesecih zrasel. Optimistične napovedi je podalo največ udeležencev od julija 2009. Delnice so izpostavili kot naložbo, ki nudi najvišje pričakovane donose v prihodnjem letu. Udeleženci raziskave so kot razloge izpostavili normaliziranje ekonomskega okolja in več priložnosti za plemenitenje sredstev. Trgi od katerih letos pričakujejo največ so ameriški, kitajski in brazilski kapitalski trg.
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: