Prevladujoč položaj, ki ga imajo na področju opreme za prenos podatkov, je vsem poznan. Njihovi Ethernet preklopniki oziroma stikala, ki prenašajo podatke med lokalnimi mrežami, so prisotni v vseh podjetniških bazah podatkov. V segmentu preklopnikov je njihov delež v zadnjih petih letih ostal nad 60 % in to kljub velikim konkurenčnim pritiskom s strani podjetij kot so Huawei, Hewlett-Packard, Juniper ter Brocade. Razlog so visoki stroški prehoda k drugemu ponudniku, predvsem na aplikacijah, namenjenih preklopom. Prav tako so upravljavci na področju informacijske tehnologije nenaklonjeni tveganju, zato imajo raje dobavitelja, ki velja za standard na svojem področju, kar Cisco na področju mrežnega administriranja je.
Ciscov prevladujoč položaj ter njihov obseg poslovanja jim omogoča, da veliko investirajo v razvoj produktov ter v podporo strankam ter prodajnim kanalom. Preko tega trajno vršijo pritisk na manjše konkurente. Na drugi strani bo Cisco zaradi agresivnih trženjskih prijemov s strani zgoraj omenjenih konkurentov najverjetneje v prihodnje zmerno zmanjševal tržni delež, ki bo kljub temu še vedno prevladujoč. Konkurenti bodo morali izredno veliko investirati v dokaj dolgem obdobju, da bodo lahko uspešno konkurirali. Ciscove konkurenčne prednosti so najbolj izrazite na najzahtevnejših in najdražjih produktih, kjer najhitreje raste.
Ciscove povezovalnike in usmerjevalnike, ki jih uporabljajo telekomi ter kabelski operaterji za prenos podatkov na dolge razdalje, so najbolj priljubljeni na trgu. Kitajski Huawei se trudi prodreti na Zahodne trge, a kot kaže bosta Cisco in Juniper ohranila svoj duopol na najdražjih povezovalnikih in usmerjevalnikih. Ponudniki telekomunikacijskih storitev se pospešeno selijo na individualne mreže, ki temeljijo na internetnem protokolu. Ravno Cisco slovi po internetnem protokolu. Z razvojem svoje tehnologije je uspel ustvariti višje donose ter rast kot ostali v industriji v zadnjih nekaj letih. Tudi na srednji rok bo Cisco najverjetneje zadržal svoj prevladujoč položaj na tem segmentu.
Usmerjevalniki, povezovalniki preklopniki in stikala predstavljajo dve tretjini njihove prodaje. Ostala izhaja iz manjših segmentov, ki so večinoma usmerjeni v visokokvalitetne produkte kot npr. podatkovni centri, brezžično poslovanje za podjetja, varovanje. Ta manjši segment storitev bo do leta 2017 rasel 5 % letno ter takrat obsegal 40 % njihove prodaje. V tem segmentu ustvarijo bruto maržo med 65 in 70 %, kar je nad povprečjem podjetja, prav tako je rast dobičkov stabilnejša.
V zadnjem četrtletju so ustvarili solidne poslovne rezultate, uprava je povišala napovedi za prodajo in marže iz poslovanja ter povišala dividendo. Z usmeritvijo na segment storitev lahko tudi v prihodnje pričakujemo stabilne marže iz poslovanja.

Vir: Bloomberg
Delnice družbe Cisco Systems so zastopane v portfeljih podskladov Infond Družbeno odgovorni, Infond ZDA, Infond Delniški, Infond Globalni defenzivni, Infond Razviti trgi in Infond Tehnologija.