Delniški indeksi so leto 2012 pričeli nad pričakovanji, saj je večina močno pridobila. Za določene indekse pomeni ta rast najboljši začetek v zadnjih 20 letih. Večina vlagateljev se tega niti ne zaveda, saj dnevna poplava negativnih novic v medijih, na čelu s slovensko zgodbo o neuspehu, evropsko dolžniško krizo in dražjo nafto popači percepcijo vlagateljev o dogajanju na delniških trgih.
Svetovni delniški indeks MSCI World je tako od 25. novembra lanskega leta do 29. februarja letos (dobri trije meseci) pridobil dobrih 18 %. Če smo v drugi polovici leta 2011 razpravljali o tem, kakšen konec bo doživel evro in kdaj bo Grčija končno bankrotirala, pa je Evropska centralna banka (ECB) zaenkrat ta scenarij postavila na hladno. Glavni dogodek je bila akcija ECB v mesecu decembru, ko je posodila poslovnim bankam 489 mrd EUR po obrestni meri en odstotek. S tem je rešila dva problema na en mah. Poslovne banke, ki niso bile zmožne dobiti virov financiranja na trgih, so dobile vire po izjemno nizki obrestni meri. Ta sredstva so preusmerila v nakupe državnih obveznic (predvsem italijanskih in španskih), ki so prav tako imele težave, saj so se morale zadolževati po nevzdržno visokih obrestnih merah. Iz tega naslova bodo poslovne banke ustvarile visoke dobičke, ki jih bodo v naslednjih letih porabile za odpise slabih posojil predvsem do perifernih evropskih držav (Grčija, Portugalska). Bančna in dolžniška kriza sta bili tako, vsaj na kratek rok, odloženi v prihodnost.
Vlagatelji so si zaradi akcije ECB oddahnili in potisnili delnice višje, še vedno pa ne moremo reči, da bi bile visoko ovrednotene. Če pogledamo najbolj uporabljan kazalnik za hitro oceno vrednotenj (P/E), znaša ta za ameriške delnice 14, za evropske med 10 in 12, za delnice s trgov v razvoju (EM) pa 12. To so najnižja vrednotenja po decembru 2008, ko smo bili blizu dna na teh trgih. Delnice še vedno odražajo velik strah vlagateljev, da bo v prihodnje šlo kaj hudo narobe (kar je tudi možno). Kljub temu bo vlagatelj, ki ima daljši časovni horizont in dovolj potrpežljivosti primerno nagrajen, če se danes izpostavi delnicam, saj so zaradi negotovosti pričakovani donosi delnic najvišji po propadu ameriške investicijske banke Lehman Brothers.
Aleš Šoba, CFA
upravljavec - analitik
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: