Ameriški delniški trgi z novimi rekordi | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Damjan Kovačič, upravljavec - analitik
Damjan Kovačič, upravljavec - analitik
Datum objave
Dne  28.07.2016

Kljub pesimističnim novicam delniški trgi nadaljujejo z rastjo

 

Ameriški borzni indeksi v zadnjih dneh dosegajo nove najvišje vrednosti vseh časov, kar je znak neverjetne trdoživosti več kot sedemletnega bikovskega trenda rasti. Od februarskega dna so ameriške delnice v evrih pridobile okoli 22 %, globalne delnice 17 %, evropske delnice pa so zrasle samo za 12 %. Informacija, da najpomembnejši svetovni delniški trgi naskakujejo rekordne vrednosti, je toliko bolj relevantna, ker se odvija v okolju šibke globalne ekonomije izven ZDA, stagnacije dobičkov ameriških podjetij, odlivov kapitala iz delniških investicijskih skladov, negativnega sentimenta institucionalnih vlagateljev, začetka umazane predsedniške kampanje, geopolitičnih pretresov (spodleteli državni udar v Turčiji, britanski odhod iz EU) ter vedno bolj krvavih in pogostih terorističnih napadov.

Če so finančni trgi v času poletnega zatišja pripravljeni ignorirati tolikšno količino slabih novic in še naprej brezskrbno plezajo čez nove in nove zidove skrbi, je to običajno znak, da so relativno zelo zdravi, žilavi in vitalni.





V zadnjih tednih je bilo na ameriških borzah vsak trgovalni dan v povprečju dvakrat več delnic, ki so rasle, kot tistih, ki so izgubljale vrednost. Tako izrazito pozitivni moment je statistično precej redek pojav, saj se je to zgodilo šele trinajstič po letu 1949. Še bolj zanimivo je, da so bili donosi delniških trgov v treh mesecih, šestih mesecih in letu dni po tako močni in razširjeni rasti vselej pozitivni. Delnice so namreč v šestih mesecih po takem nakupnem signalu povprečno pridobile nekaj več kot 15 %, v letu dni pa celo 20 % vrednosti (vir: Dan Sullivan).
 
Še ena nenavadna statistična podrobnost je povezana z delniškimi trgi, ki dosegajo nove 12-mesečne rekordne znamke v mesecu juliju. Od leta 1900, to je v 116 letih, je indeks Dow Jones v mesecu juliju dosegel novo 12-mesečno najvišjo vrednost natančno 35-krat. Od takrat naprej je nato borzni indeks do naslednjega poletja vselej presegel julijske rekordne vrednosti, kar pomeni, da julijski rekordi nikoli v zgodovini niso bili povezanimi z dolgoročnimi vrhovi. (vir: J. Lyons Fund Management).

Kljub izredno pozivnim gibanjem v zadnjih tednih je neverjetno, da se razpoloženje malih in institucionalnih vlagateljev praktično ni premaknilo na bolje. Med njimi še naprej prevladuje velik pesimizem in nepripravljenost na prevzemanje tveganja. Profesionalni upravljavci investicijskih skladov imajo na primer v svojih portfeljih že skoraj 6 % denarja, kar je največ po 11.9. 2001 in celo več kot v času najhujše krize leta 2008! Prvič po štirih letih je v seštevku več upravljavcev negativno izpostavljenih do delniških naložb, na lestvici od -100 % do +100 % je njihova trenutna izpostavljenost -1 %, oziroma 1,2 standardna odmika pod dolgoletnim povprečjem. 

Iz zgodovinske perspektive je v takšnih okoliščinah precej bolj verjetno, da se bo rast delnic nadaljevala, kot pa, da bo kmalu prišlo do večjih borznih pretresov ali celo medvedjih trgov.


Članek je bil objavljen v prilogi Dela Posel & denar 25. julija 2016

 

Vzajemni sklad ameriških delnic:

Označite sklade, ki jih želite primerjati NAZIV TIP SKLADA NALOŽBENA USMERITEV OCENA TVEGANJA / DONOSA
Infond ZDA
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - razviti trgi
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
PRIMERJAJ IZBRANE SKLADE
Izberite dva ali največ tri sklade za primerjavo.
 
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.