Infond Zdravstvo je sklad, ki vlaga v delnice proizvajalcev originalnih in generičnih zdravil in delnice proizvajalcev medicinske opreme in ponudnikov medicinskih storitev. Zaradi staranja prebivalstva se potrebe po zdravstveni oskrbi povečujejo, zato lahko v prihodnje pričakujemo rast zdravstvenega sektorja. Sodoben način življenja se odraža v vedno višjih tveganjih za razvoj degenerativnih bolezni, raste število bolnikov z diabetesom, vse več je kardiovaskularnih bolezni in različnih oblik rakavih obolenj.
Farmacija spada med defenzivne sektorje, ki so na nihanja na borzi manj občutljivi. Defenzivnost sklada Infond Zdravstvo se je še posebej lepo izrazila v letih globoke recesije v letih 2008 in 2009, ter v letih, ki so sledila. Donos sklada od njegove ustanovitve v letu 2007 pa do konca julija 2016 znaša nekaj manj kot 134%, kar pomeni, da sklad v svojih devetih letih v povprečju ustvaril slabih 10% donosa na leto. Donos sklada je bil tudi v primerjavi z domačo konkurenco izjemen, sklad je po ocenjevanju časnika Moje Finance prejel vrsto nagrad za najboljši sklad sektorja farmacije in sicer v letih 2012, 2013, 2015 in 2016. (več o tem >> Nagrade skladov)
Trend izjemne rasti farmacevtskih delnic je bil prekinjen v drugi polovici leta 2015, ko so se pojavila vprašanja o upravičenosti izjemno visokih cen biotehnoloških zdravil. Povod za razprave o cenah je bila izjemno visoka cena Gileadovega zdravila Solvaldi, ki omogoča visoko stopnjo ozdravitve Hepatitisa C. Cena za 12 - tedensko zdravljenje v ZDA znaša od 84.000 USD do 168.000 USD. Sektor biotehnologije je doživel večjo korekcijo tečajev, le ta pa v celotnem sektorju farmacije predstavlja dobrih 16% globalnega indeksa zdravstva.
Razprava o cenah je aktualna tudi danes, preselila se je na politični parket, saj se oba kandidata za predsednika ZDA zavzemata za znižanje zdravstvenih izdatkov, ki so prav v ZDA najvišji na svetu. Slednje pomeni, da je pričakovati stopnjevanje cenovnih pritiskov in s tem vpliv na marže proizvajalcev. Omenjena pričakovanja se odražajo tudi v tečajih farmacevtskih delnic. Tako v letu 2016 globalni indeks MSCI Healthcare beleži padec v višini 1%, merjeno v EUR. Kljub korekciji tečajev se vrednotenja nahajajo nekoliko nad 5 letni povprečjem. Je pa za farmacevtskimi družbami izjemen drugi kvartal, še posebej tistimi, ki so zajeta v indeks S&P 500. Do konca julija je rezultate objavilo 63 % družb iz tega indeksa, med njimi so se bile najuspšnejše prav farmacevtske družbe, saj je 81 % družb objavilo dobičke nad pričakovanji trga, kar 86 % družb pa višje prihodke od pričakovanih.
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: