Sklad meseca: Infond Trgi v razvoju | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
mag. Jure Dubravica, direktor sektorja upravljanja naložb
mag. Jure Dubravica, direktor sektorja upravljanja naložb
Datum objave
Dne  07.07.2016

Letos trgi držav v razvoju uspešnejši kot razviti trgi

 
Infond Trgi v razvoju nalaga v delnice družb iz držav Brazilija, Rusija, Indija in Kitajska. Gre za največja in najpomembnejša gospodarstva t.i. držav v razvoju, ki se hkrati geografsko, politično in ekonomsko precej razlikujejo.



Vzajemni sklad bo letos jeseni praznoval 11 let obstoja, kar ga uvršča v skupino najstarejših BRIC skladov na svetu in v vsej svoji zgodovini se je uspešno kosal s primerljivimi BRIC skladi doma in v tujini. Sklad se dnevno primerja z najelitnejšo svetovno konkurenco in po podatkih družbe Morningstar, ki velja za enega najbolj priznanih ocenjevalcev skladov v svetu, dosega 4 zvezdice (od petih), kar je redkost med slovenskimi upravljalci. Gre za mednarodno potrditev visoke kvalitete upravljanja. Pri tem je potrebno poudariti, da gre za delniški in geografsko fokusiran sklad in kot takšen ne more ubežati volatilnosti (nihajnosti) delniških trgov, čeprav bi bilo občasno najbolj pametno narediti umik iz delniških BRIC naložb v manj tvegane (npr. Infond Kratkoročne obveznice - EUR) in se ob neki drugi priložnosti vrniti nazaj. Vendar velja to tudi za druge delniške sklade po svetu in si kot takšni delimo usodo delniških trgov v dobrem in slabem. V tovrstnih situacijah svetujemo vlagateljem uporabo Krovnega sklada Infond, ki omogoča prehajanje iz enega sklada v drugega (npr. iz bolj tveganega v manj), tako da pri tem ne nastanejo nikakršni dodatni stroški za vlagatelje, hkrati se pa tudi ne prekine davčno štetje trajanja naložbe.
 
Letos, v prvi polovici leta, so delnice družb iz držav v razvoju v povprečju uspešnejše kot tiste iz razvitih držav. Slednje se, poleg prenizke inflacije (in drugih gospodarskih težav), srečujejo še s političnimi pretresi. Infond Trgi v razvoju je v prvi polovici leta porasel za 2,3 %, medtem ko so delnice razvitih držav v istem obdobju v povprečju padle za 2,8 %.  
 
Zadnjih nekaj let je bilo BRIC okolje pod nenehnimi pritiski. Upočasnjevanje rasti kitajskega gospodarstva, padec cen surovin, padec cene nafte, gospodarske sankcije Rusiji, porast geopolitičnih napetosti na Bližnjem vzhodu, politična kriza v Braziliji, visoka inflacija v Indiji… Vse to je negativno vplivalo na delniške trge. Pritisk na tečaje je vseskozi prisoten in vsakršna normalizacija razmer lahko takoj pripelje do evforije. En takšen primer je letos Brazilija, kjer je od takrat, ko so pričeli odmotavati klopčič korupcijskih afer v državi, prišlo do eksplozije rasti delniških tečajev. Ti so samo letos zrasli za 21 % v lastni valuti, kar pri preračunu v evre pomeni 42 % rast.
 
V prid delnicam iz BRIC držav govorijo tudi nižja vrednotenja v primerjavi z razvitimi trgi. P/B znaša 1,5 (razviti trgi 2,1), P/E 13,7 (razviti trgi 21) ter dividendna donosnost 2,7% (razviti trgi 2,7%).
 
BRIC skupina velja, zaradi zunanjih in notranjih dejavnikov, za bolj tvegano kot razvitejše regije sveta, vendar je velik del tega že zajet v cenah delniških tečajev. Vlagateljem, ki imajo daljši naložbeni horizont in so se pripravljeni izpostaviti nekoliko večjem tveganju, priporočamo vključitev BRIC sklada v lasten portfelj skladov in sicer v višini nekje med 10 % in 15 % celotnega portfelja.
  
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.