Pesimistični vlagatelji, ki menijo, da so delniški trgi na visokih nivojih in zahtevajo večjo korekcijo, so v zadnjem času velikokrat uporabili argument slabših poslovnih rezultatov podjetij. Dejstvo je, da so poslovni rezultati ameriških podjetij vse od prvega četrtletja leta 2015 padali - do konca leta 2015 za 1,5 %. Če primerjamo gibanje ameriškega delniškega indeksa in dobička na delnico hitro ugotovimo, da je rast cen na borzi močno povezana z rastjo poslovanja podjetij.
V prvem četrtletju 2016 so dobički ameriških podjetij znova nižji - že četrto zaporedno četrtletje. Globlja analiza razkriva, da vse vendarle ni tako črnogledo in da obstajajo razlogi za padanje dobička, ki bi lahko bili bolj kratkoročne narave, ne pa napoved nekakšnega recesijskega scenarija.
Glavni razlog za upad dobičkov gre pripisati padcu cene nafte. Na podlagi podatkov Factset je sektor energije v prvem četrtletju leta 2016 beležil agregatno izgubo v višini 991 milijonov dolarjev, medtem ko je bil dobiček sektorja leto prej 12,9 milijarde dolarjev. Skratka padec dobička v višini -107,7 %. Drug pomemben vidik je vpliv poslovanja energetskih podjetij na celotno ameriško gospodarstvo. Dve tretjini padca dobička ameriških podjetij gre pripisati padcu dobička energetskega sektorja. Enako je na strani prihodkov prav tako opaziti izrazito negativen vpliv, saj so v prvem četrtletju padli za slabo tretjino v primerjavi s prejšnjim letom. Sektor energetike je tudi v največji meri prispeval k padcu celotnih prihodkov ameriških podjetij. V kolikor ne bi upoštevali energetskega sektorja, bi prihodki vseh podjetij v indeksu S&P 500 zrastli za 1,6 %, tako pa so dejansko upadli za 1,3 %.
Svetovalna družba BCA napoveduje, da se bodo dobički ameriških podjetij v nadaljevanju leta izboljšali, in sicer bodo v letu 2016 zrasli za 17 %, v letu 2017 pa za 14,5 %. Spodnja tabela prikazuje oceno gibanja dobička na delnico po sektorjih v naslednjih dveh letih. Napovedi kažejo, da bo po velikih izgubah zaradi padca cene nafte negativni učinek energetskega sektorja zbledel. V letu 2016 naj bi tako energetskih sektor prispeval 1 USD dobička na delnico, v letu 2017 pa že 5 USD na delnico.
Drug pomemben negativni dejavnik je bil krepitev dolarja, ki je v prvem četrtletju leta 2016 povzročil za 5 % nižje prihodke ameriških podjetij. Posledično sta dejavnika (padanje cen nafte in krepitev dolarja), ki sta negativno vplivala na poslovanje podjetij, vidna v gibanju marž ameriških podjetij.
Marže so dosegle vrh v tretjem četrtletju 2014 in od takrat naprej počasi drsijo. Na dolgi rok zgodovina potrjuje močno povezanost med gibanjem marž in indeksom S&P 500. Seveda so obstajale faze, v katerih so marže padale in delniški indeks nadaljeval z rastjo. Kasneje se je izkazalo, da je šlo za kratkoročna obdobja, ki so imela določene specifike.
Skratka, energetski sektor je najpomembneje vplival na padanja ameriških dobičkov. Na drugi strani, kot navaja Barclays, se napovedi izboljšujejo, saj 55 % podjetij napoveduje višje dobičke in prihodke v prihodnjih četrtletjih - v prejšnjem četrtletju zgolj 30 %. Podatki zaenkrat kažejo, da gre za kratkoročno obdobje z nihanjem v poslovanju ameriških podjetij in pričakuje se, da bo v prihodnjih četrtletjih viden pozitiven zasuk.