Od centralnih bank, ki s svojimi ukrepi skušajo spodbuditi gospodarsko rast in s tem posledično rast delniških trgov, je mogoče najbolj presenetila ECB, ki je z novim naborom ukrepov prekosila tudi najbolj optimistične analitike. Nič kaj manj navdušeni pa niso ostali vlagatelji po marčevskem zasedanju FED, katerega izjava je bila zelo zadržana do prehitrega , a vendarle dvakratnega letošnjega dviga ključne obrestne mere.
Torej, deževni mesec april je pred nami in ameriški najpomembnejši indeks S&P je od začetka letošnjega leta že dober odstotek v plusu, če ne upoštevamo padca dolarja v vrednosti 5 % , medtem ko sta evropski in japonski indeks, kljub močnejšemu popravku, še nekoliko v zaostanku. Če pogledamo, kakšni so bili donosi posameznih sektorjev, ugotovimo, da sta se v prvem četrtletju najbolje odrezala sektor javne oskrbe, +3 odstotke, in sektor telekomunikacij, +2 odstotka, medtem ko sta se najslabše odrezala sektorja financ ter zdravstva in farmacije, ki sta izgubila vsak po 11 odstotkov.
Kljub odboju, ki smo ga doživeli, na trgu ne manjka skeptikov, ki ne verjamejo v izboljšanje makroekonomskih podatkov in pri svojih odločitvah o vlaganjih ostajajo previdni. Toda v kombinaciji umirjenih pričakovanj in skeptikov bi pozitivna novica o svetovni gospodarski rasti lahko trg presenetila in pognala indekse še višje.

Vir: Financial Times