Delniških trgov na poti ne morejo zaustaviti niti grozljivi prizori iz Francije niti poskus državnega udara v Turčiji, kar je običajno zaradi nestabilnosti regije povzročalo precej pretresov na trgih.
Kaj je torej razlog za rast delniških trgov?
Po eni strani za rastjo stojijo ponovno zvišana pričakovanja o nadaljnjih ukrepih s strani centralnih bank, kar še dodatno poceni denar, ki je že brez dodatnih ukrepov praktično zastonj. To s pridom izkoriščajo velika podjetja , ki z ugodnim zadolževanjem odkupujejo lastne delnice, s tem znižajo število delnic v obtoku in izboljšajo kazalnike, kot npr. dobiček na delnico. V prvih treh mesecih letos so ameriška podjetja odkupila za 162 mrd USD lastnih delnic, kar je zgodovinsko drugi največji kvartalni odkup, kot kaže pa bo do konca leta odkup rekorden. Posledično bo v obtoku na voljo manj delnic, kar bi se zgodilo prvič po letu 2011. Po drugi strani pa ugotavljamo da so finančni trgi po seriji terorističnih napadov od 11. septembra 2001, Španije (2004), Londona (2005), Pariza (2015) do Bruslja (2016) postali na omenjene dogodke imuni oziroma otopeli.Kljub udarnim novicam svet ne razpada
Čeprav skrbi zaradi terorizma in Brexita, za katerega še danes ni prav jasno, kakšen bo njegov dejanski vpliv na gospodarstvo, ne pojenjajo in čeprav se bližamo novi uganki, ameriškim volitvam, smo lahko mirni - svet ne razpada. Svetovno gospodarstvo še vedno raste, čeprav z nekoliko nižjimi stopnjami, kot smo jih bili vajeni v preteklosti, in protiglobalizacijskimi silami, ki so v tujini v vse večjem porastu. Obseg globalne trgovine bi se naj letos okrepil za 2,6 odstotka, kar je za 0,2 odstotka manj kot leto poprej.Kot se je že večkrat izkazalo, je pri kratkoročnih napovedih zelo zanimiva psihologija vlagateljev. Staro borzno pravilo »bodi previden, ko vsi okoli tebe kupujejo delnice in obratno« je k zadnji rasti delniških trgov dodatno pripomoglo, saj je bila večina vlagateljev pesimistična. Po podatkih banke UBS so njihove premožnejše stranke skoraj 84 % premoženja spravila na varno v denar.
Glede na to da imamo napovedano še dolgo obdobje nizkih obrestnih mer in ekspanzivne denarne politike, ki sega od Japonske, prek Evrope do Velike Britanije, in z vedno novim odlašanjem dviga obrestne mere v ZDA, bo za resen pretres na svetovni borzah potrebno dosti več, kot nekaj grozljivih novic.