Sklad meseca: Infond Kitajska | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
dr. Uroš Vek, upravljavec naložb
dr. Uroš Vek, upravljavec naložb
Datum objave
Dne  12.04.2017

Delniški trgi držav v razvoju so naredili preobrat.

 
Sklad Infond Kitajska je eden izmed mlajših skladov družbe KBM Infond, saj je bil ustanovljen sredi leta 2011. Sklad nalaga sredstva v delnice podjetij na trgih v razvoju, ki pa ne vključujejo držav Brazilije, Rusije, Indije in Kitajske. Skratka gre za t.i. »ex- BRIC« države v razvoju, ki zaostajajo za velikimi državami v razvoju po številu prebivalcev in po gospodarski moči. Države so v enakem položaju, kot so bile BRIC države pred desetimi ali petnajstimi leti. Pričakuje se, da bo rast BDP in s tem standard življenja večja kot v državah BRIC, pa tudi v razvitih državah. Posledično so pričakovanja glede rasti delniških naložb na teh trgih višja.

Sredstva okrog 1.100 vlagateljev so konec marca 2017 razpršena na 54 delniških naložb. Geografska sestava naložb sklada zajema 18 držav iz trgov v razvoju. Največji delež sredstev sklada je naloženih v Mehiko, in sicer okrog 20 %, sledijo Južna Koreja (14 %), Južna Afrika (12 %), Argentina (11 %) in Indonezija (10 %).

Delniški trgi držav v razvoju so v letu 2016 prvič v zadnjih šestih letih po donosu prednjačili pred delniškimi trgi razvitih držav. Pred tem je bila slika popolnoma drugačna. V obdobju od leta 2011 do konca leta 2015 so delniški trgi razvitih držav ustvarili okrog 13,5 % povprečni letni donos, medtem ko vlagatelji na delniških trgih držav v razvoju v enakem obdobju praktično nisi ustvaril donosa (izraženo v evrih). V letu 2016 je sledil preobrat, saj so delniški trgi držav v razvoju zrastli okrog 12 % in trgi razvitih držav 8,5 %, merjeno v evrih. V letu 2017 se trend nadaljuje, saj so donosi držav v razvoju več kot 2-krat višji kot donosi delniških trgov razvitih držav.



Razloge za preobrat gre pripisati predvsem velikemu odmiku v vrednotenjih med razvitimi in državami v razvoju, saj so na najnižji točki bile delnice držav v razvoju 40 % cenejše od delnic razvitih držav, merjeno po multiplikatorju knjigovodske vrednosti. Zraven tega se je tveganje glede upočasnitve kitajske gospodarske rasti znižalo. Strasti glede postavitve zidu na ameriško mehiški meji so se prav tako umirile in posledično je opaziti okrevanje mehiškega delniškega trga. Dvig obrestnih mer v ZDA prav tako ni bil tako drastičen, da bi destabiliziral gospodarstva držav v razvoju, kot so nekateri pričakovali.

Skratka delniški trgi držav v razvoju so še vedno zanimiva naložbena priložnost za vlagatelje, ki imajo daljši naložbeni horizont in so se pripravljeni izpostaviti večjemu naložbenemu tveganju. 

Vse informacijo o Infond Kitajska najdete tukaj:

Označite sklade, ki jih želite primerjati NAZIV TIP SKLADA NALOŽBENA USMERITEV OCENA TVEGANJA / DONOSA
Infond Kitajska
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - trgi v razvoju
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
PRIMERJAJ IZBRANE SKLADE
Izberite dva ali največ tri sklade za primerjavo.
 
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.