Po enajstih dneh vladavine Donalda Trumpa kot ameriškega predsednika že lahko sklepamo, da bo Trump tudi v vlogi predsednika deloval na enak način, kot v vlogi kandidata. Upanje, da bo postal bolj »predsedniški«, je izpuhtelo dokaj hitro. S prvimi potezami je še bolj razdelil Ameriko in s sprejetim odlokom o zamrznitvi sprejemanja beguncev in prepovedi podeljevanja vizumov iz določenih (muslimanskih) držav sprožil negativne odzive večine razvitega sveta. V prvem tednu mu je tudi uspelo spustiti meddržavne odnose z Mehiko na najnižjo raven v zadnjih desetletjih. Lahko sklepamo, da bo Trumpovo obdobje izjemno pestro.
Ameriški delniški indeks Dow Jones najvišje v zgodovini
Delniški trgi na prve poteze Donalda Trumpa še niso reagirali pretirano negativno, čeprav se je v zadnjih dneh januarja rast delnic ustavila. Optimizem vlagateljev, da bo z ukrepi na področju davčne reforme (nižji davki), manj regulacije in z investicijami v infrastrukturo pospešil gospodarsko rast, so pognali delnice do rekordnih vrednosti. Ameriški delniški indeks Dow Jones Industrial je celo dosegel zgodovinsko vrednost 20.000 točk. Med sektorji so znova prednjačili cikliki (razen energije), ki bi najbolj profitirali od pospešitve gospodarske rasti. Slabše so se odrezala podjetja iz »defenzivnih« sektorjev (spodnji graf).

Vir: Bloomberg.
Globalno gospodarstvo oživlja
Ena izmed pozitivnih stvari je, da v zadnjih mesecih večina gospodarskih kazalnikov kaže na pospešitev gospodarske rasti v svetu. Da je temu tako, kažejo tudi inflacijska pričakovanja, ki so se v zadnjih mesecih močno dvignila. Gre za pozitiven razplet dogodkov, saj kaže, da znova prihajamo v normalno gospodarsko okolje in smo (vsaj začasno) dobili boj z deflacijo. Na to kaže tudi spremenjena politika centralnih bank na čelu z ameriško, kjer je letos pričakovati nadaljnje dvige ključne obrestne mere. Tudi pričakovanja glede rasti dobičkov se znova vzpenjajo. Pričakovana globalna rast dobičkov za 2017 znaša 9 %. Predvsem vrnitev sektorjev energije in surovin bo pripomogla k višji rasti dobičkov. Delniški trgi redko doživijo večje padce v času rasti dobičkov.
Pogled naprej
Začetek obdobja Donalda Trumpa je prinesel optimizem, da se bo globalna gospodarska rast pospešila ter da je obdobje deflacije dokončno mimo. Januar je prinesel potrditev teh trendov, saj so največ pridobili prav ciklični sektorji. Trump pa prinaša tudi določeno mero negotovosti, saj je zelo nepredvidljiv pri svojih ukrepih. Predvsem bo na udaru prosta trgovina, kar je glavno tveganje, ki lahko pretrese finančne trge. Kljub temu bodo na koncu prevladale pozitivne strani (davčna reforma, manj regulacije, investicije v infrastrukturo), ki bodo poskrbele za višje tečaje delnic ob koncu leta.