Današnjo reakcijo na kapitalskih trgih je treba razumeti tudi v luči nedavne rasti tečajev delnic, ko se je v preteklem tednu, v pričakovanju odločitve za obstanek v EU, vrednost večine delnic in tudi britanskega funta močno povečala.
Kaj lahko pričakujemo? Posledice v obdobju 3 - 12 mesecev
Gre za največji šok EU v zadnjih 59 letih, ki bo sprožil vrsto negotovosti, predvsem v času, kjer v vrsti evropskih držav pridobivajo na podpori ekstremni glasovi, ki zagovarjajo nacionalizem, protekcionizem in anti-evropski in anti-EU sentiment. Tako je možen nov referendum za Škotsko neodvisnost medtem ko pesimisti vidijo v tem začetek konca EU. Velika Britanija bo morala sprožiti 2 letni postopek izstopa iz EU, poleg tega se bodo morali na novo dogovoriti svoj odnos do EU. Pričakovan odstop Camerona (angleški premier)v primeru izstopa ša se je že zgodil.Izid referenduma ima lahko vpliv na poslabšanje gospodarske rasti v Veliki Britaniji in Evroobmočju, z manjšim vplivom na globalno gospodarstvo. Kljub vsemu ni za pričakovati, da bi ta dogodek sprožil globalno recesijo.
Pričakovan odliv kapitala iz Velike Britanije bo predstavljal dodaten pritisk na tečaj britanskega funta naproti ameriškemu dolarju. Prav tako se pričakuje šibko vrednost eura v primerjavi z ameriškim dolarjem v prihodnjih mesecih. Negotovost glede nadaljnjih pogojev trgovinske menjave Velike Britanije in EU lahko ima kratkoročni efekt na kapitalske trge predvsem z vidika povečanja nihajnosti kapitalskih trgov. Kljub temu pa lahko šibek britanski funt predstavlja priložnost za večje britanske izvoznike, v primerjavi s podjetji ki so prodajno usmerjena na domači, britanski trg, saj lahko nižji tečaj britanskega funta vpliva na povečanje britanskega izvoza.
Tudi v preostalem delu Evrope je za pričakovati višje kratkoročne pritiske na vrednosti delnic in obveznic evrskega območja. V primerjavi z evropskimi se za ameriške pričakuje relativno manjše pritiske na vrednosti.
Veliko bo odvisno od tega, kako hitro bodo nosilci odločanja v EU zmožni obnoviti zaupanje. Glede na navedeno bodo vsi sledeči politični dogodki in odločitve v EU imeli vpliv na dogajanja na kapitalskih trgih, začenši s prihajajočimi volitvami v Španiji to nedeljo. Pričakujejo se tudi odzivi ključnih institucij, ki bodo poizkušale pomiriti trge (centralne banke, vlade,…).
Priporočilo za vlagatelje v vzajemne sklade
Finančni trgi bodo na kratek rok pretiravali, kar pomeni, da lahko pričakujemo pretiran padec tveganih naložb (delnic). Priporočamo, da vlagatelji ohranijo mirno kri in vztrajajo pri začrtani strategiji varčevanja. Najverjetneje bomo priča »priložnostim«, ki se vlagateljem redko ponudijo. Navadno se največje napake dogajajo v paničnem odzivu na takšne dogodke. Opozoriti pa je potrebno, da bodo zaradi povečane negotovosti, na finančnih trgih povečana volatilnost.
- Vlagatelji, ki se odločijo varčevati v delniških skladih se mora sprijazniti, da so delnice in delniški skladi izpostavljeni večjim nihanjem na kratek rok. Tako je normalno, da so delnice tekom posameznega leta lahko izpostavljene nihajem tudi med 10 % in 20 %.
- Kljub zadnji korekciji ostajajo delnice in delniški skladi najbolj atraktiven naložbeni razred. Pričakovani donosi razvitih trgov se gibljejo med 5 % in 7 % na leto, na trgih v razvoju pa seveda ob višjem tveganju še kakšno odstotno točko višje.
- Vlagateljem, tako ob zadnjih pretresih priporočamo, da ohranijo razpršeno sestavo svojega premoženja nespremenjeno in ne reagirajo panično. Zgodovina nas je naučila, da so panične odločitve pogosto napačne odločitve.
- Vlagatelji, ki pa so precenili svojo naklonjenost k tveganju, pa lahko del premoženja usmerijo v obvezniški sklad Infond Obvezniški - EUR oziroma izkoristijo tudi možnost začasnega prehoda v denarni sklad Infond Kratkoročne obveznice - EUR, kjer so sredstva naložena pretežno v denarne depozite.