Razviti trgi - Še en dober zaključek leta?
Damjan Kovačič
upravljavec - analitik
Bikovski trend rasti delnic na ameriških delniških trgih je postal drugi najdaljši in najmočnejši v zgodovini, saj traja že 104 mesece, delnice pa bodo kmalu štirikrat dražje, kot so bile na dnu marca 2009.
Letošnje leto si bomo na delniških trgih zapomnili po sinhroni rasti svetovnih delniških indeksov in izjemno visokih tveganju prilagojenih donosih. Za razliko od preteklih let poganja letos delniške trge presenetljivo enakomerna in uravnotežena gospodarska rast, kar potrjujejo ključni kazalci poslovnega cikla, kot so vodilni indikatorji in indeksi nabavnih managerjev (PMI) na večletnih vrhovih.
Kljub temu, da zaradi pretirane kratkoročne evforije med vlagatelji v najbolj volatilnem mesecu oktobru ni mogoče izključiti manjše korekcije tečajev, lahko na osnovi zgodovinskih statistik pričakujemo še en dober zaključek leta z okoli 6-odstotno rastjo delniških trgov.
Kaj v času rasti trgov vlagateljem svetuje legendarni upravljavec Peter Lynch? »Če prodajate zmagovalne delnice in se oklepate poražencev, je to tako, kot bi pulili cvetlice in zalivali plevel.«
Borzni indeksi svetovnih razvitih trgov so po zaslugi močne rasti tečaja evra do začetka oktobra v evrih v povprečju pridobili samo nekaj več kot dva odstotka vrednosti: S&P 500 (+0,6 %), Dow Jones (+1,3 %), tehnološki Nasdaq (+7,8 %), evropski Stoxx Europe 600 (+7,4 %), nemški DAX (+8,8 %), japonski Nikkei (-1,4 %) in svetovni indeks razvitih trgov MSCI World (+2,1 %).
Trgi v razvoju - V septembru kratek predah na delniških trgih v razvoju
dr. Uroš Vek
upravljavec naložb
Delniški trgi držav v razvoju so september zaključili sicer s pozitivnim donosom, vendar so donosi po dolgem času zaostali za razvitimi delniškimi trgi. V septembru je indeks delniških trgov držav v razvoju, MSCI EMERGING MARKETS, zrastel za zgolj 0,11 %, merjeno v evrih, medtem ko je indeks razvitih trgov, MSCI WORLD, zrastel za 2,8 %, merjeno v evrih. Od začetka leta so še vedno bistveno bolj donosni delniški trgi držav v razvoju, ki so v tem obdobju ustvarili 12,1-odstotni donos, razviti trgi pa 2,1 %, merjeno v evrih.
Globalno makro okolje, ki trenutno izkazuje vse višje stopnje rasti, zmerno inflacijo in previden pristop k dvigovanju obrestnih mer monetarnih oblasti v razvitih državah nudi ugodno podporo za nadaljevanje pozitivnega trenda na delniških trgih držav v razvoju. Zraven tega je Kitajska objavila najvišjo vrednost indeksa nabavnih managerjev (PMI) v letu 2017, 52,4. Izstopala je predvsem močnejša rast industrijske proizvodnje, saj se pričakuje višja potrošnja v času nacionalnega praznovanja, ki traja osem dni in se začne v začetku oktobra.
Največje tveganje za države v razvoju je še vedno politično. Napetost in negotovost na Korejskem polotoku se nadaljuje, vendar so se vlagatelji očitno sprijaznili s situacijo. Vsekakor bi uporaba vojaške sile povzročila velik negativni šok za celotno regijo, predvsem za Južno Korejo in druge države JV Azije.
Vrednotenja delniških trgov držav v razvoju so se od dna v letu 2015 nekoliko povzpela. Tedaj so bile delnice držav v razvoju 40 % cenejše od razvitih (merjeno po multiplikatorju knjigovodske vrednosti – PB), medtem ko so trenutno cenejše od razvitih okrog 25 %. Potenciali so še vedno relativno visoki, saj to gospodarsko območje nudi višjo gospodarsko rast, pozitiven naravni prirastek, hitrejšo preobrazbo družbe itd.
V USD.
Vir: Bloomberg 2017.
Slovenija - Kazalnik zaupanje potrošnikov raste
Uroš Selič
upravljavec - analitik
Slovenija je v drugem četrtletju letos ustvarila najvišji primarni presežek v zadnjih desetih letih, saj je znašal kar 341 milijonov EUR ali 3,1 % BDP. Izdatki države so se tudi v drugem četrtletju letos podobno kot v prvem povečali, a v manjšem obsegu, kot so se povečali prihodki. Prvič po letu 2014 so se povečali tudi izdatki države za bruto investicije v osnovna sredstva, in sicer za 13,0 %, kar med drugim nakazuje tudi na začetek zagona črpanja evropskih sredstev iz nove finančne perspektive EU. Kazalnik zaupanja potrošnikov se je septembra 2017 na mesečni ravni zvišal za eno odstotno točko, na letni ravni pa za 8 odstotnih točk. V drugi polovici letošnjega leta se je vrednost kazalnika zvišala nad predkrizno raven iz leta 2007.
Pozitivna tržna gibanja, ki so se začela v drugi polovici leta 2016, so še vedno prisotna. Polletne poslovne rezultate je sredi septembra objavila Cinkarna Celje, ki je v prvi polovici letošnjega leta ustvarila za 14 milijonov evrov čistega dobička, kar je 212 % več kot v enakem obdobju lani. Omenjeni dobiček za 179 % presega tudi načrtovani rezultat za leto 2017. Gospodarska aktivnost in investicijska poraba v ključnih gospodarstvih Severne Amerike in Evrope se še izboljšujeta, zato je povpraševanje po izdelkih Cinkarne Celje (zlasti titanovega dioksida) veliko in stabilno.
Dolžniški trgi - FED bo začel zniževati bilančno vsoto
mag. Rene Redžič
upravljavec naložb
Zadnje zasedanje ECB v mesecu septembru se je odvilo v skladu s pričakovanji investitorjev. ECB ni sprejela nobenih novih ukrepov. Ključna obrestna mera za območje evra ostaja pri 0 %. Poleg ključne obrestne mere ostajata nespremenjeni tudi obrestna mera za deponiranje presežne likvidnosti bank, ki je -0,40 % ter obrestna mera za mejno posojanje, 0,25 %. Odločanje o spremembah programa kvantitativnega sproščanja so centralni bankirji preložili na jesenske mesece. Trenutna vrednost omenjenih neto nakupov znaša 60 mrd EUR mesečno in ta nestandardni ukrep monetarne politike naj bi ostal najmanj do konca leta 2017 oziroma vse dokler ECB ne bo presodila, da se inflacija približuje ciljni stopnji. Pri tem je predsednik ECB Mario Draghi pričakovano omenil tudi tečaj evra kot vir negotovosti, ki ga je treba skrbno spremljati. Sicer je ECB v svojih gospodarskih napovedih znižala pričakovano stopnjo inflacije v letu 2018 na 1,2 % ter 1,5 % v letu 2019. Zvišala je tudi napoved gospodarske rasti v območju evra, ki naj bi v letu 2017 znašala 2,2 %.
Ameriški FED je na septembrskem zasedanju sicer ohranil ključno obrestno mero nespremenjeno pri 1,25 %, se je pa po zasedanju močno povečala verjetnost dviga obrestne mere še v letošnjem letu. Verjetnost decembrskega dviga tako znaša slabih 70 %. Prav tako je FED ohranil napoved, da bo v prihodnjem letu po vsej verjetnosti prišlo do treh dodatnih dvigov obrestne mere. FED ocenjuje, da so ekonomske razmere dobre, kar nakazujejo nizka stopnja brezposelnosti ter rast BDP, ki je posledica tako povečane potrošnje gospodinjstev kot tudi rasti investicij v podjetjih. Bolj kot spremembo obrestnih mer so finančni trgi pričakovali nove informacije glede začetka krčenja 4,5 bilijona dolarjev vredne bilančne vsote ameriške centralne banke. Omenjeno krčenje naj bi se začelo oktobra, tako kot je bilo napovedano na junijskem zasedanju.
FED namerava v obdobju od oktobra do decembra 2017 najprej le prenehati z reinvestiranjem dela zapadlih finančnih naložb (glavnic in kuponov državnih ter hipotekarnih obveznic) iz svojega portfelja. V zadnjem trimesečju bo FED vsak mesec reinvestiral za 10 milijard USD manj. V prvem trimesečju 2018 se bo bilančna vsota zmanjševala po 20 milijard USD mesečno, v drugem trimesečju po 30 milijard mesečno, nato po 40 milijard mesečno ter v zadnjem trimesečju 2018 dalje po 50 milijard mesečno. V naslednjih 12 mesecih (medletna raven) se bo skupno torej bilančna vsota FED znižala za 300 milijard USD. Od oktobra 2018 dalje načrt predvideva podvojitev skupnega zneska na 600 milijard USD letno, kar pomeni, da bi FED v štirih letih približno prepolovil svojo bilančno vsoto ter tako prejeta denarna sredstva umaknil iz obtoka.
Med zanimivejšimi dogodki v preteklem mesecu omenimo še zvišanje bonitetne ocene Portugalske s strani bonitetne agencije S&P. Razlog je izboljšanje ekonomskega stanja države. Bonitetna ocena države se je zvišala z BB+ na BBB- s stabilnimi prihodnjimi izgledi, kar Portugalsko umešča v območje naložbenega razreda. Sicer so portugalske državne obveznice poleg grških med zmagovalkami letošnjega leta. Zahtevana donosnost portugalskih 10-letnih državnih obveznic je še ob začetku leta 2017 znašala 3,75 %, trenutno pa se giblje na nivojih pri 2,4 % (sprememba v višini 135 bazičnih točk).