Dvakratni izbruh olajšanja je prinesel nove rekordne vrednosti vseh najpomembnejših delniških indeksov, največje prilive v delniške sklade v zadnjih dvajsetih letih in oster obrat v smeri letos najbolj prizadetih cikličnih naložb. Predvsem institucionalni investitorji so čez noč pritisnili na interno stikalo »risk-on« in se začeli seliti v najhuje prizadete ciklične naložbe »cepivo prihaja« (sektorja energija in finance, letalske družbe, letališča, hoteli, ponudniki turističnih storitev, mala in srednje velika podjetja, nizko ovrednotene »value« naložbe).
Zanimivo je, da se te spremembe dogajajo v času vrhunca pandemije covid-19, ki bo močno prizadela gospodarsko aktivnost v zadnji četrtini leta. Vendar moramo razumeti, da so glavni sprožilec evforije informacije o izjemni, več kot 90-odstotni učinkovitosti obeh cepiv mRNA proizvajalcev Pfizerja/BioNTech in Moderne. Za obe obsežne klinične študije ne navajajo omembe vrednih stranskih učinkov, vse več medicinskih študij pa poroča, da je funkcionalni celični imunski spomin tistih, ki so preboleli COVID-19, precej močnejši n in trajen, kot se je predvidevalo na začetku. Epohalno odkritje varnega in učinkovitega cepiva je dokaz, da znanost zmaguje v bitki s koronavirusom, in je nesporno daleč najbolj pozitivna in prelomna novica od začetka izbruha epidemije.
Letos so svetovne delnice v evrih pridobile okoli štiri odstotke vrednosti, dosedanji novembrski donosi delnic pa so izjemni in bodo morda celo najboljši v zgodovini. Enako pomembno je, da v zadnjih tednih spremljamo najnižja dnevna nihanja delnic od začetka pandemije.

Vir: Bloomberg.
Indeks VIX, ki meri volatilnost na delniških trgih, se je prvič po devetih mesecih spustil pod mejo 21, kar je tretje najdaljše obdobje v moderni zgodovini trgov. Kot dirkalni čolni plujejo najhitreje po mirnem morju, je mirno morje z nizko volatilnostjo zelo blagodejno za delniške naložbe. Umirjeni trgi z indeksom VIX pod 20 namreč prinašajo statistično vsaj dvakrat višje povprečne mesečne donose in kar štirikrat ugodnejše razmerje med tveganjem in donosom. V zgodnjih fazah novega poslovnega cikla so še posebej zanimive delnice ekonomsko občutljivih malih podjetij, ki v prvem letu novega bikovskega trga dosegajo celo za 15 odstotnih točk višje donose od velikih delniških družb.
Eno ključnih vprašanj, ki si jih postavljamo vlagatelji ob takšnih zgodovinskih premikih, je, »koliko pozitivnih informacij v spopadu s COVID-19 in pričakovano normalizacijo gospodarske aktivnosti je že vračunanih v borznih tečajih«. V resnici tega nikoli ne vemo. Ali kot se je nekoč izrazil neki stari borzni lisjak: »Samo zato, ker je nekaj že vračunano v ceno, ne pomeni, da ne more biti vračunano še enkrat.«
Objavljeno v prilogi Dela Posel & denar 23. novembra 2020.